Mordujemy, bo robią to inni. Masakra, stały element dziejów

Mordujemy, bo robią to inni. Masakra, stały element dziejów

Włodzimierz Knap

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Drzeworyt Juliusza Kossaka, Rzeź Pragi
1/2

Przejdź do
galerii zdjęć

©fot. Wikipedia

Wielkie rzezie. Masakry, zbrodnie wojenne są stare niemal jak ludzkość. Nic nie wskazuje, by kiedykolwiek przyszedł na nie kres. Najwybitniejsi dowódcy i władcy byli równie wielkimi okrutnikami.
Nie strach, lęk czy nienawiść motywują żołnierzy do bestialskiego zabijania na wielką skalę. O tym decyduje presja otoczenia i poddanie się woli dowódcy. Do rzezi, masakr dochodzi, bo tak robią inni. O tym przekonują psycholodzy społeczni. Z ich badań wynika, że trzy czwarte ludzi bardzo łatwo daje się podporządkować wodzowi, dyktatorowi. Stadne zachowania cechuje absolutną większość ludzi.

Takimi przypadłościami, na które wpływ ma zarówno kultura, jak i biologia, nie można usprawiedliwiać czynów strasznych. Należy jednak o tych czynnikach pamiętać, by zrozumieć, że masowe mordy, okrucieństwo towarzyszą ludziom od chwili, gdy zaczęli prowadzić wojny.

Przypominając wielkie rzezie w dziejach, warto pamiętać, że inaczej ludzie zachowują się w sytuacjach śmiertelnego zagrożenia, a tak jest podczas bitew. Inaczej również, kiedy już jako zwycięzcy dokonują zbrodni, bo mają zapewnioną dominację nad pokonanymi, a przede wszystkim poczucie bezkarności. Specjaliści zwracają uwagę, że w czasie wojny ogólne reguły moralne, jak np. „nie zabijaj”, „nie kradnij”, „nie gwałć”, łamie się o wiele łatwiej i częściej niż w czasie pokoju. Pokonani są mordowani, torturowani nierzadko przez na co dzień normalnych ludzi, bo ci działają instynktownie; mordują jak wszyscy wokół.

Okrutna starożytność

Zwycięzcy Achajowie dokonali rzezi Troi. Ocaleć miał tylko Eneasz z grupką towarzyszy. Tak sprawę przedstawili Homer i Wergiliusz. Nie ulega wątpliwości, że Troja została zniszczona, i to wielokrotnie. Od dziesięcioleci toczy się natomiast dyskusja na temat tego, kto zniszczył Troję? No i którą, bo uczeni dokopali się do siedmiu miast, kolejno stawianych, burzonych i znowu odbudowywanych.

Część badaczy, wzorem Homera, stawia na Achajów. Inni uważają, że taki scenariusz jest wręcz nieprawdopodobny, głównie dlatego, że nie można było pogodzić wielkiej wyprawy całej Grecji przeciw dalekiemu miastu w czasach (ok. 1200 r. p.n.e.), gdy ich własny świat rozpadał się w gruzy. Kto zatem dokonał masakry grodu Priama? Część uczonych przypuszcza, że zrobili to najeźdźcy z północy: Ludy Morza.

Starotestamentowe księgi opisują czyny Dawida (ok. 1040-ok. 970 r. p.n.e.), urodzonego w Betlejem. To on, najpierw muzyk, poeta, potem giermek Saula, stworzył królestwo Izraela i Judy i był nie tylko jego pierwszym władcą, ale najpotężniejszym królem biblijnego Izraela. Zresztą za panowania Dawida i jego syna Salomona (przez prawie sto lat) Izrael był po raz pierwszy i ostatni mocarstwem.

Dawid niejednokrotnie okazywał litość pokonanym, lecz nierzadko nie miał litości dla nich. Na jego rozkaz wymordowane zostały rzesze Filistynów, Syryjczyków, Moabitów, Ammonitów, Edomitów. 18 tys. tych ostatnich kazał wybić w Dolinie Morza Martwego. Jeszcze gorszy los z jego woli spotkał Syryjczyków, bo, według Biblii, w sumie zostało ich zabitych przez żołnierzy Dawida 47 tysięcy. II Księga Samuela nie podaje liczby zabitych Moabitów. Ogranicza się do opisu działań Dawida wobec nich: „Kazał ich ułożyć na ziemi i zmierzyć sznurem: dwie trzecie kazał zabić, a jedną trzecią pozostawić przy życiu”. W tej księdze czytamy, że „to PAN zapewniał Dawidowi zwycięstwo w każdej wyprawie”.

Pozostało jeszcze 70% treści

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł:

Masz dostęp? Zaloguj się

Czytaj także

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Trochę uproszczeń...

  Krakus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Płytkie z tymi diagnozami psychologicznymi

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo