Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarium

Redakcja

1799 25 lipca
BITWA.
Podczas wyprawy Napoleona do Egiptu doszło do bitwy pod Abukirem. Bonaparte pokonał w niej wojska tureckie (Egipt był częścią Imperium Osmańskiego), którymi dowodził przyszły sułtan Mustafa Pasza. Słabsi liczebnie Francuzi uderzyli na broniących się za umocnieniami Turków i zmusili ich do ucieczki. Mustafa stracił 8 tys. ludzi, Bonaparte tylko tysiąc. Zwycięstwo podniosło prestiż młodego generała.

1956 26 lipca
NACJONALIZACJA.
Prezydent Egiptu Gamal Naser znacjonalizował Towarzystwo Kanału Sueskiego. 44 proc. jego akcji posiadały brytyjskie firmy i banki. Teraz całość przeszła na własność Egiptu. Naser zaplanował, że wysokie opłaty za korzystanie z kanału pomogą krajowi zebrać brakujące fundusze na budowę Wielkiej Tamy Asuańskiej. Nacjonalizacja doprowadziła jednak do wybuchu jesienią kryzysu sueskiego.

1945 27 lipca
PREMIER.
Po klęsce wyborczej Partii Konserwatywnej Winstona Churchilla nowym premierem Wielkiej Brytanii został szef Partii Pracy Clement Attlee. Labourzyści poszli do wyborów pod hasłami odbudowy gospodarki (poprzez nacjonalizację przemysłu) oraz rozbudowy ubezpieczeń społecznych. Odnieśli dzięki temu miażdżące zwycięstwo. Churchill na powrót do władzy musiał czekać sześć lat.

1815 28 lipca
UCZELNIA.
W Warszawie, na polecenie dowódcy armii Królestwa Polskiego - księcia Konstantego, założono Szkołę Podchorążych mającą kształcić oficerów. 200 słuchaczy wywodziło się w większości z drobnej szlachty ze wszystkich zaborów. Kształcono na dwóch wydziałach: pieszym i jazdy. Nauka miała trwać dwa lata, jednak z powodu braku wolnych etatów w pułkach trwała pięć, a nawet więcej lat.

1939 29 lipca
REJS.
Transatlantyk MS „Chrobry” wypłynął z Gdyni w pierwszy rejs do Ameryki Południowej. Wśród pasażerów był pisarz Witold Gombrowicz. „Chrobry” został zbudowany w 1939 r. w duńskiej stoczni z przeznaczeniem na linię południowoamerykańską. Zabierał ponad 1100 pasażerów. Po wybuchu wojny popłynął do Wielkiej Brytanii, gdzie zmieniono go w transportowiec wojska. Zatonął w 1940 r. podczas kampanii norweskiej.

1980 30 lipca
SUKCES.
Podczas XXII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Moskwie Władysław Kozakiewicz zwyciężył w konkursie finałowym skoku o tyczce, ustanawiając rekord świata wynikiem 5,78 m. Kozakiewicz wygrał mimo przeszkód stawianych mu przez radzieckich organizatorów i gwizdów publiczności. Po zwycięskim skoku zrewanżował się gwiżdżącym obraźliwym gestem, nazywanym odtąd „gestem Kozakiewicza”.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 12

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski