Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarium

Redakcja

1612 13 czerwca

CESARZ. Maciej Habsburg, król Węgier i Chorwacji (jako Maciej II) oraz arcyksiążę Austrii i Czech, został wybrany na cesarza rzymsko-niemieckiego. Początkowo starał się łagodzić spory religijne w Niemczech i w krajach dziedzicznych, ale w końcu przestał wysłuchiwać skarg protestantów. Jego rządy pogłębiły antagonizmy wyznaniowe w krajach habsburskich i doprowadziły do wojny trzydziestoletniej.

1703 16 czerwca
POWSTANIE.
Na Węgrzech wybuchło antyhabsburskie powstanie Rakoczego. Wszczął je największy węgierski magnat, książę Siedmiogrodu Franciszek II Rakoczy (na ilustracji). Do 1705 r. powstańcy opanowali prawie cały obszar Węgier i Siedmiogrodu. Austriacy ściągnęli jednak większe siły i 3 sierpnia 1708 r. w bitwie pod Trenczynem rozbili insurgentów. Powstanie upadło, a Rakoczy udał się na emigrację do Polski.

1815 18 czerwca
BITWA.
Napoleon przegrał w bitwie pod Waterloo. Po powrocie z wygnania na Elbie cesarz zebrał 100-tysięczne siły, z którymi ruszył w kierunku Brukseli, gdzie stały armie: angielska Wellingtona i pruska Blüchera. Najpierw Napoleon starł się z Wellingtonem pod Waterloo. Zwycięska początkowo bitwa po nadejściu armii Blüchera przemieniła się w klęskę, a armia francuska przestała istnieć. Napoleon musiał znów abdykować.

1956 16 czerwca
SAMOLOT.
W ZSRR dokonano oblotu myśliwca MiG-21. Maszynę zaprojektowali w biurze konstrukcyjnym MiG Artiom Mikojan i Michaił Guriewicz. Samolot był nowoczesny i wszedł na uzbrojenie sił lotniczych 34 krajów na całym świecie, w tym także Polski. Wziął udział w wielu konfliktach zbrojnych, m.in. w Wietnamie, na Bliskim Wschodzie i Afganistanie. Wykorzystywano go wojskowo aż do lat 2000.

1998 14 czerwca
MOST.
W Danii otwarto most nad cieśniną Wielki Bełt. Połączył wyspy Zelandię i Fionię. Przeprawa składa się tak naprawdę z trzech mostów: dwóch drogowych i kolejowego, a całość ma ok. 17 km długości. Imponujący most został wybudowany w latach 1988-1998. Oficjalne otwarcie odbyło się 14 czerwca 1998 r. z udziałem ówczesnego premiera Danii. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 21,4 mld koron.

2000 13 czerwca
UŁASKAWIENIE.
Prezydent Włoch Carlo Azeglio Ciampi ułaskawił tureckiego zamachowca Mehmeta Ali Ağcę. W 1981 r. Ağca postrzelił papieża Jana Pawła II na placu św. Piotra, za co został skazany na dożywocie. W 1995 r. prezydent Oscar Luigi Scalfaro odmówił mu zastosowania prawa łaski. Uczynił to dopiero jego następca Carlo Ciampi. Po zwolnieniu Ağca wrócił do Turcji, gdzie trafił do więzienia za zabójstwo dziennikarza, dokonane w 1979 r.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie? - odcinek 6

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, NaszeMiasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski