Jeszcze w tym roku nowy system centralnej ewidencji pojazdów

Jeszcze w tym roku nowy system centralnej ewidencji pojazdów

Małgorzata Mrowiec

Dziennik Polski 24

Nowa wersja Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców zapowiadana jest od dawna. Teraz podano nowy, wcześniejszy termin jej uruchomienia.
Jeszcze w tym roku nowy system centralnej ewidencji pojazdów

©Andrzej Banaś

Nowe regulacje mają zacząć obowiązywać od 30 października 2017 roku. Poprzednio zakładano, że zmiany wejdą w życie 4 czerwca 2018 roku.

Co się zmienia?

Nowe przepisy dotyczą badań technicznych pojazdów. Od 30 października 2017 r. za badanie techniczne dopuszczające pojazd do ruchu trzeba będzie zapłacić przed jego przeprowadzeniem. W przypadku rozliczenia tej usługi na podstawie faktury VAT z odroczonym terminem płatności przewidziano wyjątek. W takiej sytuacji możliwe będzie wniesienie opłaty dopiero po przeprowadzeniu badania technicznego. Do CEP będą trafiać informacje o zabezpieczeniach na pojeździe, w tym jego zajęciu przez organ egzekucyjny czy zabezpieczeniu majątkowym.
Takie rozwiązanie ma służyć temu, aby potencjalni nabywcy mogli uzyskać informację o ograniczonym prawie właściciela do dysponowania autem. Nowe regulacje prawne przewidują możliwość zatrzymywania przez Straż Graniczną dowodów rejestracyjnych pojazdów i pozwoleń czasowych na prowadzenie auta. Takie informacje zostaną przekazane do CEP.

Obowiązki importerów

Oprócz zakładów ubezpieczeń także Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny będzie musiał przekazywać do CEP informacje o szkodach istotnych, do jakich doszło w aucie podczas wypadku w przypadku pojazdów nieubezpieczonych. To rozwiązanie ma funkcjonować od 4 czerwca 2018 roku. Wcześniej jednak , bo od 30 października 2017 roku Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu będą udostępniane dane zgromadzone w Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK), w zakresie niezbędnym do realizacji przez niego zadań ustawowych. Nałożony został także obowiązek przekazywania przez producentów i importerów pojazdów danych dotyczących homologacji do elektronicznego katalogu marek i typów pojazdów. Z końcem 2017 r. ma zostać udostępniona usługa „Mój pojazd” pozwalająca sprawdzić właścicielowi auta wszystkie dane zgromadzone w CEP.

WIDEO: Nie wiesz, ile masz punktów karnych? Teraz sprawdzisz to w internecie

Autor: TVN24, x-newsCzytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo