Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hołd dla SKS

Paweł Gzyl
Joanna Słowińska jest nazywana „pierwszą damą polskiego etno”
Joanna Słowińska jest nazywana „pierwszą damą polskiego etno” fot. Wikipedia/Robert Drózd
15 września, godz. 18, Radio Kraków. 15 maja tego roku minęła 40. rocznica powstania Studenckiego Komitetu Solidarności, pierwszego, autentycznego ruchu młodzieży studenckiej w PRL Z okazji tego jubileuszu Stowarzyszenie Maj 77, wraz z Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu i Radiem Kraków, zaprasza na koncert piosenek Jana Krzysztofa Kelusa w wykonaniu Joanny Słowińskiej.

Jan Krzysztof Kelus to działacz polityczny i pieśniarz opozycji demokratycznej w PRL. Studiował prawo, ale ostatecznie ukończył socjologię na Uniwersytecie Warszawskim. Do marca 1968 roku był - według własnych słów - „apolityczny aż do bólu”.

W działalność opozycyjną zaangażował się, kiedy kilka miesięcy później został aresztowany przez SB. Należał do współpracowników KOR-u, w ramach którego współorganizował wsparcie prawne i finansowe dla robotników biorących udział w proteście 25 czerwca 1976 roku. W 1979 roku usunięto go z powodów politycznych z Akademii Medycznej.

Na początku lat 80. XX w. założył z przyjaciółmi Niezależną Oficynę Wydawniczą CDN, największy w historii drugoobiegowy dom wydawniczy w Polsce. W stanie wojennym był internowany w Białołęce. Obecnie wraz z żoną mieszka na Warmii, pracuje jako tłumacz i prowadzi pasiekę. W maju 2017 r. został odznaczony Orderem Orła Białego.

Joanna Słowińska to piosenkarka znana z repertuaru inspirowanego polską i słowiańską muzyką tradycyjną. Koncertuje z zespołem krakowskich instrumentalistów. Współpracuje z formacją Stanisław Słowiński Quintet, współtworzy też zespół Muzykanci - jedną z najciekawszych grup polskiej sceny etno.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 20

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski