Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Czym karmić nasz mózg?

Czym karmić nasz mózg?

1/2

(© Fot. 123RF)

Fasola „czyści rozum”
Dieta. Pokarmy uruchamiają mechanizmy wpływające na intelektualne funkcje mózgu.
Mózg, choć niewielki, jest bardzo energochłonny. Zużywa 20-25 procent energii dostarczanej organizmowi. Do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje więc odpowiedniej diety bogatej w węglowodany, pro- teiny, tłuszcze i witaminy A, C, E, wszystkie witaminy z grupy B oraz minerały, takie jak żelazo (nośnik tlenu), cynk, magnez, potas, fosfor.

Głównym składnikiem potrzebnym do pracy mózgu jest glukoza, która dostarczana w posiłkach zapewnia utrzymanie stałego stężenia tej substancji. Źródłem glukozy są węglowodany. Nie znaczy to jednak, że należy jeść słodycze (węglowodany proste), ponieważ zbyt wysoki poziom glukozy we krwi obniża sprawność mózgu.

Inaczej jest z węglowodanami złożonymi, które znajdziemy m.in. w nasionach, mące z pełnego przemiału, niełuskanym ryżu i roślinach strączkowych (nie bez powodu mówi się, że „fasola czyści rozum”). Węglowodany złożone zawierają ponadto dużo błonnika oraz witaminy i minerały.

Dla mózgu szczególnie ważne są witaminy z grupy B (cholina, czyli witamina B4 i niacyna, inaczej PP - są odpowiedzialne za sprawne funkcjonowanie układu nerwowego) oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT). Do NNKT zalicza się kwasy z grupy omega-6 i omega-3. Do najważniejszych kwasów omega-3 należy kwas alfa-linolenowy (ALA), kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dekozoheksanowy (DHA).

Te kwasy tłuszczowe występują naturalnie w rybach morskich, są składnikami morskich wodorostów, orzechów oraz olejów roślinnych. Nawet niewielki niedobór DHA może zahamować rozwój psychomotoryczny dziecka. U dorosłych może doprowadzić do zaburzeń emocjonalnych, a także do problemów z pamięcią - w każdym wieku.

Potrawy bogate w białko - ryby, mięso, drób i rośliny strączkowe - spożywane wraz z warzywami i produktami z pełnych ziaren zbóż powodują wzrost poziomu tyrozyny w mózgu. Tyrozyna wpływa na odczucie przypływu pozytywnej energii i poprawia koncentrację. Dzięki obecności dużej ilości antyoksydantów w diecie można spowolnić procesy degeneracyjne układu nerwowego i wpłynąć na poprawę pamięci.

Źródła najsilniej działających antyoksydantów, takich jak polifenole, to jagody, winogrona, a także kakao, orzechy i oliwa. Do diety zaleca się wprowadzenie dużej ilości zielonych warzyw liściastych, m.in. jarmużu, brokułów, różnych odmian sałat, szpinaku i kalarepy, czyli warzyw bogatych w witaminy C i A.
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się