Cały świat szaleje na punkcie Harry'ego Pottera już od 20...

Cały świat szaleje na punkcie Harry'ego Pottera już od 20 lat

„The Times”

Polska Plus

Aktualizacja:

Polska Plus

Cały świat szaleje na punkcie Harry'ego Pottera już od 20 lat

©LILO/SIPA/EAST NEWS

Pierwsze wydanie powieści fantasy o przygodach małoletniego czarodzieja z trudem przebiło się na rynek. Ukazało się zaledwie w 500 egzemplarzach, a zaliczka dla autorki „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” była wręcz symboliczna. Dzisiaj J. K. Rowling jest miliarderką, pierwszą tak bogatą pisarką na całym świecie.
Cały świat szaleje na punkcie Harry'ego Pottera już od 20 lat

©LILO/SIPA/EAST NEWS

Fani z całego świata obchodzą dwudziestolecie wydania pierwszej powieści fantasy o przygodach nastoletniego czarodzieja. Książkę „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” przetłumaczono na 79 języków. Dotąd sprzedano 450 mln egzemplarzy wszystkich tytułów cyklu!

„Harry Potter i Kamień Filozoficzny” pojawiał się na rynku 26 czerwca 1997 roku. Ryzyko wydania powieści napisanej przez wówczas praktycznie nikomu nieznaną autorkę J. K. Rowling podjęło wydawnictwo Bloomsbury. Zaliczka dla pisarki wyniosła 1.5 tys. funtów. Z prasy drukarskiej zeszło 500 egzemplarzy powieści w twardej okładce. Tego, co nastąpiło później nie mógłby przewidzieć nawet słynny Nostradamus. Nigdy w historii słowa drukowanego nie widziano takich kolejek dzieciaków czekających - często już od północy - na kolejny tom sagi. Oczywiście z odpowiednim wyprzedzeniem umiejętnie zapowiedzianym na całym świecie. Szał Potteromanii. Rowling stała się osobą nieprawdopodobnie bogatą.

Jej majątek szacuje się na nieco ponad miliard dolarów. Nie ma drugiej tak bogatej pisarki na całej kuli ziemskiej. Ważne jest jednak też coś innego - nikt i nic nigdy nie zachęciło do czytania tak ogromnej liczby dzieci! I za to bardzo wielu pedagogów, rodziców i innych osób zajmujących się wychowywaniem dzieci wręcz błogosławi sławna dziś pisarkę.

Cofnijmy się w czasie. Pierwszej części sagi wcale nie przyjęto entuzjastycznie. Recenzje były czasem wręcz miażdżące. - Styl jej prozy…nie stawia czytelnikowi żadnych wymagań. Na jednej tylko, zupełnie przypadkowo wybranej czwartej stronie, powieści doszukałem się aż siedmiu zwykłych komunałów - pisał w dzienniku „Wall Street Journal” profesor Uniwersytetu Yale Harold Bloom. Profesorowie sobie, czytelnicy sobie. „Efekt Pottera” sprawia, że rynek książek dla dzieci stale wzrasta w szybkim tempie. Według danych [brytyjskiego] stowarzyszenia wydawców tylko w ubiegłym roku nastąpił wzrost sprzedaży o 16 proc - do 365 mln funtów. Jedną z przyczyn okazało się opublikowanie scenariusza sztuki „Harry Potter i Przeklęte Dziecko”, na którym opiera się książka pod tym samym tytułem. Jednak rzeczą najistotniejszą jest tu przede wszystkim jedno - wpływ cyklu na czytające go dzieci, które dziś mają już po dwadzieścia parę lat. Przypomnijmy, że Rowling nie stroni od trudnych tematów - pisze o śmierci, ubóstwie i zastraszaniu. Jej bohaterowie są niezwykle różnorodni. Nie spotkasz tu zwykłych stereotypów - zły lub dobry. Pomiędzy czernią a bielą istnieje wiele odcieni szarości. Grupa psychologów pod kierownictwem Loris Vezzali i Reggio Emilii z uniwersytetu we włoskiej Modenie przeprowadziła szereg rozłożonych w czasie badań, które wykazały, że lektura książek Rowling doprowadziła do zmniejszenia się uprzedzeń wśród młodocianych czytelników. Już jako dorośli stali się oni osobami bardziej tolerancyjnymi. Przyznajmy - to też efekt Pottera.

Martin Richardson z uniwersytetu w Durham prowadzi jedyne w Wielkiej Brytanii studia licencjackie z zakresu powieści Rowling. Obejmują one takie tematy jak tożsamość, umiejętność wybaczania, pokuta czy odkupienie. - Jego zdaniem cykl nie stanowi żadnej prymitywnej papki dla mas. - Bez wglądu na przyczyny zjawiska trzeba jasno stwierdzić, że czytelnicy od samego początku bardzo dbają o Pottera - mówi Richardson.

Pozostało jeszcze 74% treści

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł:

Masz dostęp? Zaloguj się

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama