Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

10. Netia Off Camera. Niepokorni filmowcy opanują Kraków

Urszula Wolak
Urszula Wolak
Każdy film Katarzyny Rosłanieć wywołuje publiczną debatę. Czy podobnie będzie z „Szatan kazał tańczyć”?
Każdy film Katarzyny Rosłanieć wywołuje publiczną debatę. Czy podobnie będzie z „Szatan kazał tańczyć”? fot. archiwum
Reżyserka castingów Quentina Tarantino, kostiumografka Stevena Spielberga i montażysta współpracujący z Tildą Swinton - to oni ocenią dziesięć dzieł biorących udział w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych.

Do kogo trafi nagroda Kulczyk Foundation w wysokości 300 tys. złotych? Zwycięzców poznamy podczas finału NETIA OFF CAMERA. 10. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego rozpocznie się w Krakowie już jutro i potrwa do 7 maja.

W konkursie znalazły się takie filmy, jak: „Amok” (reż. Katarzyna Adamik), „Gwiazdy” (reż. Jan Kidawa-Błoński), „Jestem mordercą” (reż. Maciej Pieprzyca), „Kamper” (reż. Łukasz Grzegorzek), „Plac zabaw” (reż. Bartosz M. Kowalski), „Szatan kazał tańczyć” (reż. Katarzyna Rosłaniec), „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej” (reż. Maria Sadowska), „Wołyń” (reż. Wojciech Smarzowski), „Wspomnienie lata” (reż. Adam Guziński) i „Zjednoczone stany miłości” (reż. Tomasz Wasilewski). Zestawienie tworzą więc nie tylko filmy, które święciły w naszych kinach triumf popularności, ale też i dzieła, które gościły na ekranach bardzo krótko albo w ogóle nie zdążyły się jeszcze na nich pojawić.

W tym kontekście warto zwrócić uwagę przede wszystkim na „Plac zabaw” i „Szatan kazał tańczyć”. Akcja pierwszego z nich rozgrywa się w niewielkim mieście w Polsce. Poznajemy dzień z życia nastolatków, którzy właśnie kończą szkołę podstawową. Dla Gabrysi to ostatnia szansa na wyznanie swoich uczuć. Niewinnie zapowiadające się spotkanie trójki bohaterów prowadzi do przerażającego finału. Scenariusz został oparty na faktach.

Bohaterka Katarzyny Rosłaniec - z „Szatan kazał tańczyć” - hołduje z kolei zasadzie „żyj szybko, umieraj młodo”. Karolina podobnie jak wiele współczesnych 20-, 30-latek pragnie doświadczyć wszystkiego ze zdwojoną siłą. W odróżnieniu od większości rówieśników nie pracuje w korporacji, nie biorąc tym samym udziału w wyścigu szczurów.

Spełnia się za to jako artystka. Jakiś czas temu wydała pierwszą powieść, współczesną wersję Lolity Nabokova, która stała się międzynarodowym sukcesem. Dziewczyna wiedzie rozrywkowy tryb życia, a czas wypełniają jej liczne podróże po świecie, romanse i ostre imprezy. Jednak ani przygodny seks, ani różnego rodzaju używki nie są w stanie stłumić wrażenia pustki, jakie wypełnia jej codzienną egzystencję.

Nie tylko jednak polskie filmy będą rywalizować ze sobą podczas NETIA OFF CAMERA. Interesująco zapowiada się również starcie niezależnych filmowców w Konkursie Głównym „Wytyczanie drogi”. Przewodniczącą jury została w tym roku Agnieszka Holland. Kapituła pod jej przewodnictwem zdecyduje, do którego spośród dziesięciu twórców trafi 100 tys. dolarów i możliwość zdobycia grantu w wysokości 1 mln zł z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Na najwyższy laur Off Camera szansę ma m.in. Polak - Jank P. Matuszyński, który zaprezentuje swoją głośną „Ostatnią rodzinę”.

Obok filmu Matuszyńskiego w konkursie znalazł się również „The Wound”, w którym pochodzący z RPA John Trengrove opowiada o plemiennym rytuale obrzezania i następującym po nim okresie inicjacji, które w oczach wspólnoty zamieniają chłopców w mężczyzn. Trengrove zestawia brutalną plemienną tradycję i patriarchalny porządek z coraz większą świadomością, a co za tym idzie - potrzebą buntu.

Warto zwrócić również uwagę na „Pop Aye” - pełne symboliki kino drogi obfitujące również w wiele tragikomicznych sytuacji. Bohater filmu Kirsten jest rozczarowanym życiem architektem w średnim wieku, który pewnego dnia postanowił sprawić sobie… słonia. Zauważył go w Bangkoku, rozpoznając w zwierzęciu towarzysza swojego dzieciństwa, które spędził z dala od zgiełku przytłaczającego go miasta. Dla Thany to coś znacznie więcej niż zwykły zbieg okoliczności; to znak, któremu podporządkuje dalsze swoje wybory.

off - hity

1. Młodzi przebojowi, reż. John Carney
Dublin, połowa lat 80. Czasy kryzysu, wszyscy z nadzieją spoglądają w kierunku Londynu i decydują się na wyjazd przy pierwszej nadarzającej się okazji. Dla Conora pogorszenie sytuacji materialnej oznacza zmianę szkoły, a nastolatkom niełatwo odnaleźć się w zupełnie nowym środowisku. Zwłaszcza że nie ma on nawet pary czarnych butów, a takie obowiązują w nowej placówce. Gdy znalazł się na liście szkolnego gnębiciela i wydaje się, że najbliższy rok będzie prawdziwym piekłem na ziemi, pojawia się ona. Tajemnicza, niedostępna, niezwracająca specjalnej uwagi na młodszych od siebie chłopaków. A jak najłatwiej zaimponować kobiecie? Odpowiedź jest prosta - założyć zespół. Szczególnie że to czas nowego muzycznego rozdania, a symbolem wolności stał się teledysk Duran Duran. Znany doskonale z Once reżyser John Carney tworzy kolejną ciepłą i szalenie zabawną opowieść o wyzwalającej mocy muzyki oraz jej sile do tego, by łączyć, a nie dzielić. Młodzi i przebojowi serwują też najlepszą definicję rock’n’rolla i kilka życiowych mądrości, jak ta, że żadna kobieta nie pokocha faceta, który słucha Phila Collinsa.
1 maja, godz. 21 MCK Kino Panorama, 3 maja, godz. 21 Kino Nimfa, 6 maja, godz. 15.15 Kino Pod Baranami

2. Monstrum, reż. Nacho Vigalondo
Wieczna imprezowiczka Gloria po tym, jak rzuca ją chłopak, mający dość jej nieustannych wyskoków, zostaje zmuszona do powrotu do rodzinnego miasteczka. Tam odnawia licealną relację z obecnym właścicielem lokalnego baru Oscarem, z którym spędza praktycznie każdy wieczór na piciu i wygłupach. Niespodziewanie jednak bohaterka odkrywa ścisłą zależność między sobą a pojawiającym się znikąd, na drugim końcu świata - w Seulu - potworem. Siejący postrach i spustoszenie stwór to jednak nie tylko całkiem faktycznie istniejące zagrożenie, ale nośna metafora utajonych lęków kobiety.
30 kwietnia, godz. 20.30 Małopolski Ogród Sztuki, 2 maja, godz. 15.15 Małopolski Ogród Sztuki, 3 maja, godz. 12.45 Małopolski Ogród Sztuki

3. Other people, reż. Chris Kelly
David, który zarabia na życie, pisząc scenariusze komedii oraz telewizyjnych talk-show, zmuszony jest do tego, by opuścić Nowy Jork i wrócić do rodzinnego Sacramento. Powodem jest ciężka choroba matki oraz świadomość, że zostało jej ledwie kilka miesięcy życia. Sytuacji nie ułatwiają problemy osobiste bohatera, a więc rozstanie z długoletnim partnerem oraz fakt, że jego zawodowa kariera od pewnego czasu wyraźnie stanęła w miejscu. David trafia w sam środek rodzinnego dramatu, gdzie obok choroby matki zmagać się musi z homofobicznym ojcem i dużo młodszą siostrą, którą ledwie zna.
29 kwietnia, godz. 13.30 Kino Pod Baranami, 4 maja, godz. 19 Kino Pod Baranami, 5 maja, godz. 21 Kino Nimfa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski