Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łyszkowice. Uczcili pamięć ofiar zbrodni sprzed 80 lat

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
W Koniuszy i Łyszkowicach odbyły się w niedzielę obchody 80. rocznicy zbrodni dokonanej przez Niemców na ludności cywilnej w styczniu 1944 roku. W wyniku akcji odwetowej zostało zamordowanych 28 młodych mężczyzn, mieszkańców Łyszkowic, Posądzy i Siedlisk.

Mord dokonany w Łyszkowicach był pokłosiem akcji miejscowych partyzantów z AK, którzy kilka dni wcześniej zatrzymali pociąg i zniszczyli znajdujący się w nim transport alkoholu. Wódka miała być zapłatą dla rolników za oddane zboże. W odwiecie 28 stycznia Niemcy, dowodzeni przez Wilhelma Baumgartnera, wyciągnęli z domów kilkudziesięciu mężczyzn z Łyszkowic i sąsiednich miejscowości. Początkowo planowali zamordować 40 osób. Ostatecznie zginęło 28 mężczyzn. W większości zamordowanych strzałami oddanymi z bliska w głowę. Po wojnie na miejscu zbrodni stanął obelisk, pod którym roku odbywają się obchody rocznicowe, upamiętniające pomordowanych.

- Metoda stosowaną przez niemieckich okupantów był terror. Jego celem było zastraszenie ludności. Żeby ludzie wiedzieli, że za każdą działalność podziemia mogą na nich spaść represje. Ludzie mieli być zastraszeni i podzieleni. Taki był też cel akcji przeprowadzonej w Łyszkowicach – mówi dyrektor krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Michał Wenklar.

Dyrektor Wenklar dodaje przy tym, że między 1942 a 1944 rokiem Niemcy spacyfikowali blisko 1000 wsi, a w tych akcjach zginęło blisko 17 tysięcy ludzi.

- Naszym obowiązkiem jest pamiętać o tych zbrodniach i o ich sprawcach – dodał.

W niedzielnej uroczystości wzięły udział liczne poczty sztandarowe, delegacje ochotniczych straży pożarnych, szkół, lokalnych instytucji, stowarzyszenia Bojowe Schrony Proszowice, mieszkańcy. Po mszy odprawionej w kościele parafialnym w Koniuszy wszyscy przeszli pod obelisk w Łyszkowicach, gdzie złożono wiązanki kwiatów.

- Tu zginęli bardzo młodzi ludzie. W niektórych przypadkach można powiedzieć, że nawet dzieci. I tak jak wtedy Niemcy prowadząc wojnę mówili, że Bóg jest z nimi, tak dzisiaj również państwa wywołujące wojny twierdzą to samo. Dlatego chcę wszystkim życzyć, byśmy jak najdłużej żyli w pokoju – mówił wójt Koniuszy Wiesław Rudek, zwracając się przede wszystkim do przybyłej młodzieży.

Dowódca akcji pacyfikacyjnej przeprowadzonej w Łyszkowicach Wilhelm Baumgartner został zlikwidowany w grudniu 1944 podczas zasadzki przygotowanej przez żołnierzy Armii Krajowej w Kątach.

Dlaczego pory roku wpływają na nasz nastrój?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski