MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ludzka skóra z laboratorium

PS
NAUKA. O możliwościach medycznych, jakie daje hodowla ludzkiej skóry w warunkach laboratoryjnych, mówiła podczas spotkania w Kawiarni Naukowej Polskiej Akademii Umiejętności i "Dziennika Polskiego" dr hab. Justyna Drukała z UJ.

Dr hab. Justyna Drukała kieruje Pracownią Inżynierii Komórkowej i Tkankowej Zakładu Biologii Komórki na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ. Od wielu lat zajmuje się badaniami komórek macierzystych skóry ludzkiej oraz - we współpracy z lekarzami - próbami leczenia ran z ich wykorzystaniem.

Kierowana przez dr Drukałę pracownia od kilkunastu lat zajmuje się hodowlą komórek skóry ludzkiej. Tkanki tam wytworzone z powodzeniem stosowane są w krajowych klinikach do leczenia ran i oparzeń. Od pacjenta pobiera się kawałek skóry, następnie namnaża komórki, a płat skóry wykorzystuje do zamknięcia ran.

Krakowska placówka ma największe w Polsce doświadczenie w zakresie wykorzystania komórek skóry w leczeniu. - Kolejnym etapem badań będzie przejście z hodowli tkanek do hodowli narządów. Próbujemy pracować nad skórą o pełnej grubości. Współdziałamy tutaj z Wydziałem Chemii AGH - mówiła dr Justyna Drukała.

(PS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski