MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Literackie znaki jesieni...

Wacław Krupiński
Orhana Pamuka "Dziwną myśl w mej głowie" poznamy w listopadzie
Orhana Pamuka "Dziwną myśl w mej głowie" poznamy w listopadzie fot. Andrzej Banaś
Książki. Na jesienny okres przed Targami Książki w Krakowie oficyny przygotowują wiele atrakcyjnych pozycji; wśród nowości: Pamuk, Flanagan, Catton, Knausgard, Tuszyńska, Twardoch, Olczak-Ronikier, Hirsch, opowieści o Kilarze, Stuhrze juniorze i winnej pasji Kondrata.

Wydawnictwo Literackie
Agata Tuszyńska tym razem opisała "Narzeczoną Schulza", Józefinę Szelińską, jedyną kobietę, której Bruno Schulz zaproponował małżeństwo. Niezwykła opowieść, w której mieszają się wątki miłości i wojny z autorem "Sklepów cynamonowych" na pierwszym planie. To Schulz z perspektywy dwu kobiet, bo Tuszyńska snuje opowieść na poły biograficzną, na poły imaginacyjną.

Jana Potockiego "Rękopis znaleziony w Saragossie" po raz pierwszy poznamy w nowym tłumaczeniu Anny Wasilewskiej, jak i nowej wersji, jako że niegdysiejszy translator Edmund Chojecki postąpił z powieścią Potockiego mocno dowolnie. Poza tą wersją z roku 1810 poznamy później w formie e-booku wersję autora o sześć lat młodszą. Będzie okazja do porównań.

Szczepan Twardoch tym razem objawi się w dzienniku "Wieloryby i ćmy"; młody pisarz (rocznik 1979) odsłania swe literackie fascynacje, swe pojmowanie literatury i stosunek do własnego sukcesu.

Miłośników Orhana Pamuka na pewno ucieszy nowa powieść noblisty "Dziwna myśl w mej głowie" (700 stron); oto obwoźny sprzedawca napojów krąży po Stambule, opowiadając historię o mieście, o Turcji…

"Ścieżki północy" to kolejna powieść Richarda Flanagana, ostatniego laureata Nagrody Bookera. Wzruszająca proza przywołująca lata II wojny; lekarz trafia do niewoli japońskiej pomiędzy tych, którzy budują kolej śmierci łączącą Syjam z Birmą. Głód, choroby i mordercza walka o przetrwanie, a w tle główny bohater wspomina swą wielką miłość…

Eleanor Catton odebrała Brooker Prize rok wcześniej za "Wszystko, co lśni", teraz poznamy jej pierwszą powieść "Próba", która już zapowiadała wielki talent autorki. We współczesnej szkole dochodzi do romansu między uczennicą a nauczycielem...

Ponadto pojawi się Karla Ove'a Knausgarda "Moja walka. Powieść 3", kolejna odsłona autobiograficznej opowieści Norwega, który odniósł sukces na całym świecie.

Dla miłośników historii Erica Lichtbaua "Sąsiedzi naziści", demaskatorska książka pokazująca, jak hitlerowscy kaci radzili sobie w USA, robiąc kariery jako autorzy programu kosmicznego (von Braun, Strughold), w CIA, FBI. Książka laureata Nagrody Pulitzera to dramat prawniczy i powieść szpiegowska. To też opowieść o tych Amerykanach, którzy zabiegali, by zbrodniarzy wojennych dopadła sprawiedliwość.

Znak
Po głośnej, nagrodzonej Nike powieści "W ogrodzie pamięci" Joanna Olczak-Ronikier powróci jej ciągiem dalszym - "Wtedy. O powojennym Krakowie". Wiosną 1945 r. matka i babka autorki po wojennej tułaczce trafiają do Krakowa. Od tamtego czasu nie wyrzucają ani jednego zapisanego kawałka papieru. Listy, rachunki i notatniki towarzyszą pisarce przez całe życie. Na początku XXI wieku niespodziewanie każą jej na nowo spojrzeć na czas tuż po wojnie.

"Pieśń trubadura" to zbiór wierszy wybranych Edwarda Hirscha, jednego z najwybitniejszych żyjących poetów amerykańskich. Jak sam zaświadcza, ocalanie od zapomnienia tego, co zagrożone i ginące, poszukiwanie w świecie pierwiastka metafizycznego zawdzięcza on wpływowi polskiej szkoły poezji, która nauczyła go "opiewać ziemskie i pozaziemskie tajemnice". Sam o sobie mówi żartobliwie, że jest amerykańską sekcją Towarzystwa Poezji Polskiej.

Znak, który zmonopolizował wydawniczo twórczość Wisławy Szymborskiej, zapowiada teraz "Wszystkie lektury nadobowiązkowe". Noblistka, która czytanie książek traktowała jako najpiękniejszą zabawę, jaką sobie ludzkość wymyśliła, pochłaniała prace popularnonaukowe, poradniki i rozmaite kurioza, po czym komentowała je błyskotliwie, zabawnie, niekiedy uszczypliwie. Po raz pierwszy "Lektury nadobowiązkowe" w całości.

"Kilar. Geniusz o dwóch twarzach" - tak zatytułowała pracę o wybitnym kompozytorze Maria Wilczek-Krupa; niegdyś dziennikarka "Dziennika Polskiego". Mówił o sobie: Jestem jak Dr Jekyll i Mr Hyde. Rozdarty między ojczyzną, którą kochał, a Hollywood - gdzie spełnił swój American Dream.

Pędzący jednym ze swych mercedesów z szaleńczą prędkością, a potem, w domowym zaciszu, odmawiający żarliwie różaniec. Pisał dla kina (dla Wajdy, Polańskiego, Coppoli) i szczerze przyznawał, dlaczego to robi. Ale i cierpiał, czując lekceważenie ze strony środowiska muzycznego. Pełna anegdot biografia to efekt rozmów, które autorka odbyła z twórcą, przygotowując rozprawę doktorską na temat jego twórczości filmowej.

Marek Kondrat, wybitny aktor porzucił zawód dla wina. Teraz w książce "Winne strony. Opowieść o pasji, która zmienia Życie" zabiera czytelników w podróż dookoła świata: od spalonej słońcem Toskanii przez górzystą Amerykę Południową po wyspy Nowej Zelandii, bo - jak mawiają - wino pite tam, skąd pochodzi, smakuje najlepiej.

"Stuhrmówka, czyli gen wewnętrznej wolności" - Maciej Stuhr w rozmowie z Beatą Nowicką szczerze i z dystansem o rodzinie, przyjaźniach i początkach kariery. O kulisach pracy na estradzie, w filmie i teatrze. O pułapkach popularności. O tym, ile Stuhra w Stuhrze.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski