Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Liszki. Oświata w nowej szacie

Ewa Tyrpa
Na szkolnym terenie zasadzono jubileuszowe dęby
Na szkolnym terenie zasadzono jubileuszowe dęby Ewa Tyrpa
Na 200-lecie szkoły zasadzono sześć dębów: pamięci pokoleń, władz, przyjaciół, uczniów i rodziców, pracowników oraz dyrektorów

Zespół Szkół jest piątą siedzibą oświaty w Liszkach. Jej historię dobrze zna Władysław Szewczyk, radny poprzednich kadencji, mocno zaangażowany w budowę obecnego kompleksu.

- Pierwsza szkoła mieściła się na plebanii, druga w organistówce, trzecia miała siedzibę w centrum Liszek, czwartą adaptowano z dworskiego budynku - tam ostatnio uczęszczali najmłodsi uczniowie. Dwa lata temu przenieśli się do ZS, gdzie wszyscy mają świetne warunki do nauki i zajęć sportowych - podkreśla Władysław Szewczyk. Niektórzy nawet mówią, że gdyby nie jego upór, to taki kompleks mógłby nie powstać lub ograniczyć budowę tylko do jednego segmentu.

Pierwszy obiekt dla gimnazjalistów został zbudowany w 2003 roku. Siedem lat później powstała hala sportowa, a dwa lata temu segment dla Szkoły Podstawowej. - Warunki w szkole są bardzo dobre - podkreśla Rafał Pawłowski, dyrektor Zespołu Szkół. Jego opinię potwierdzają sami uczniowie.

- W szkole jest bardzo interesująco. Nigdy nie chciałybyśmy jej zmieniać. Poznałyśmy tu fajnych ludzi i szkoda, że trzecioklasiści niedługo opuszczą szkołę - mówią Nikola Miś i Ni-kola Żak, pierwszoklasistki z Gimnazjum.

Szkołę lubią również ich młodsi koledzy z podstawówki. - Nauczyciele są bardzo mili, a warunki mamy tu bardzo dobre. Jest sala gimnastyczna, przestronne klasy i szerokie korytarze - uważają Anna Biel, Gabriela Dyjach, Miłosz Such i Zuzanna Żmuda.

- Inwestycja w oświatę to najważniejszy element edukacji dzieci i młodzieży. Staramy się robić wszystko, by w gminie podobny standard był też w innych szkołach - zaznacza Paweł Miś, wójt lisieckiej gminy.

- Teraz warunki są nieporównywalne do dawnych, gdy w salach były piece, trzeba było nosić wodę i węgiel, a do tego rąbać drzewo na podpałkę - wspomina emerytka Irena Wędzicha, która w latach 70. i 80. minionego wieku, zajmowała się utrzymaniem czystości w szkolnych obiektach.

Podkreśla, że kierownictwo szkoły nie zapomina o byłych pracownikach i zawsze jest zapraszana na wszystkie szkolne uroczystości. Także na obchody 200-lecia oświaty, podczas których jubileuszu gratulowała Halina Cimer, małopolska wicekurator oś-wiaty, a na szkolnym terenie zasadzono sześć dębów. Każdy ma swoich patronów. Jest dąb pamięci pokoleń, władz, przyjaciół, uczniów i rodziców, pracowników oraz dyrektorów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski