MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Licencje zawodowe nie będą zlikwidowane

Redakcja
Kraje członkowskie Unii Europejskiej przed końcem 2009 roku muszą wdrożyć przepisy dyrektywy o usługach na rynku wewnętrznym.

LEGISLACJA. Projekt ustawy o gospodarce nieruchomościami

Jej celem jest m.in. likwidacja barier i ułatwienie dostępu do własnego rynku usług podmiotom z innych krajów UE i likwidacja możliwie największej liczby koncesji, zezwoleń, wpisów do rejestrów prowadzenia działalności. Pośrednicy, rzeczoznawcy i zarządcy nieruchomości obawiają się, że dostosowywanie polskiego prawa do wymogów unijnych, co odbywa się w dużym pośpiechu, aby zdążyć przez wymaganym terminem, może skutkować m.in. likwidacją licencji zawodowych. Podczas krakowskiego Kongresu Zarządców Nieruchomości zapytaliśmy o ten problem Pawła Piotra Duciaka, naczelnika Wydziału Wyceny i Rynku Nieruchomości w Ministerstwie Infrastruktury, który stwierdził: - Staramy się, by wdrażanie dyrektywy usługowej nie spowodowało negatywnych konsekwencji dla funkcjonowania polskiego rynku nieruchomości w postaci likwidacji systemu uprawnień licencji zawodowych. Uznajemy, że polskie uprawnienia i licencje zawodowe są potwierdzeniem kwalifikacji zawodowych posiadanych przez osoby, które je mają, a nie licencją na wykonywanie działalności gospodarczej, jak czasami jest to mylnie rozumiane i interpretowane. Projekt zmiany ustawy o gospodarce nieruchomościami, który będzie dołączony do ustawy o działalności usługowej, czyli wdrażającej dyrektywę o swobodzie świadczenia usług, nie przewiduje likwidacji licencji. Są natomiast plany likwidacji niektórych zapisów dotyczących przedsiębiorców, np. rezygnacji z obowiązku ubezpieczania się przedsiębiorców z zakresu zarządzania, pośrednictwa czy szacowania nieruchomości, przy pozostawieniu obowiązku ubezpieczania się przez same osoby wykonujące te zawody. Trzeba jednak pamiętać, że gospodarzem procesu legislacyjnego jest Ministerstwo Gospodarki i ono prowadzi prace związane z implementacją dyrektywy.
Dyrektywa o swobodzie świadczenia usług powinna być zaimplementowana przez wszystkie państwa członkowskie 28 grudnia tego roku, co oznacza, że przed tą datą ustawa powinna być uchwalona przez Sejm, podpisana przez prezydenta, opublikowana w Dzienniku Ustaw i powinna wejść w życie.
Danuta Orlewska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski