MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lewym brzegiem ominą most Heleński

Redakcja
Szlak pokazany na zielono to nowa droga omijająca most Heleński FOT. BOGDAN NOWAK
Szlak pokazany na zielono to nowa droga omijająca most Heleński FOT. BOGDAN NOWAK
NOWY SĄCZ. Z mostu Heleńskiego i skrzyżowania przy zamku mogą zniknąć gigantyczne korki, każdego dnia blokujące przejazd przez miasto.

Szlak pokazany na zielono to nowa droga omijająca most Heleński FOT. BOGDAN NOWAK

Sposób na przecięcie komunikacyjnego węzła gordyjskiego w tym mieście ma Bernard Stawiarski, wójt podsądeckiej gminy Chełmiec. Zbuduje nową drogę wzdłuż lewego brzegu Dunajca, by auta zdążające od Brzeska do Chełmca i dzielnicy Helena nie musiały przeprawiać się jedynym w Nowym Sączu mostem przez Dunajec.

Stawiarski właśnie uzyskał decyzję środowiskową. Bardzo istotne jest to, że Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Krakowie opatrzył ją klauzulą "ostateczna". Oznacza to, że już można robić przetarg na wykonanie.

- Gdy powstawało jezioro Rożnowskie, w latach II wojny światowej, tymczasowy trakt transportowy od dużego mostu w Kurowie do Marcinkowic, gdzie była stacja kolejowa, wybudowali Niemcy. Pomysł normalnej drogi odgrzewano w PRL i to kilkakrotnie - tłumaczy Bernard Stawiarski.

Nowa droga wzdłuż rzeki ma mieć około 7 km. Kiedy będzie oddana do użytku zdążający od Krakowa nie wjadą na most w Kurowie, lecz pojadą na wprost ku Marcinkowicom. Następnie wzdłuż Dunajca, u podnóża góry w Rdziostowie do ul. Jagodowej na granicy gminy Chełmiec i Nowego Sącza. Stamtąd dosłownie dwa kroki do drogi krajowej nr 28 czyli tej, którą z Nowego Sącza do Chełmca wjeżdża się przez niedrożny most Heleński.

Na całej długości nowego szlaku nie ma kłopotów z pozyskaniem gruntów. Na projektantów i budowniczych czekają jednak inne wyzwania. Muszą powstać 4 estakady. Najdłuższa, prawie półkilometrowa, blisko rezerwatu Biała Woda. Kolejne w rejonie osuwiska, ujścia potoku Smolnik i w Rdziostowie poniżej planowanego nowego cmentarza.

W zależności od wybranych technologii budowy całkowity koszt inwestycji może sięgnąć 200 lub 250 mln. zł. Wójt Bernard Stawiarski zabiega o środki z funduszy unijnych na lata 2014-2020. Teraz już ma prawie pewne 300 tys. zł od marszałka małopolski, na przygotowanie projektu.

Stanisław Śmierciak

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski