"Lewy" nogą, rywal ręką

(FIL)
Robert Lewandowski strzelił swego pierwszego ligowego gola w barwach Bayernu Monachium. Jego drużyna zremisowała na boisku Schalke 1:1.

"Lewy" ma szczęście do stadionu w Gelsenkirchen. We wrześniu 2010 roku zdobył tam swoją pierwszą bramkę dla Borussii Dortmund. W sobotę w 10 minucie uzyskał prowadzenie dla Bayernu po wymianie podań z Sebastianem Rode, który zaliczył pierwszą asystę w Bundeslidze od... grudnia 2012 roku.

Schalke nie dało za wygraną, atakowało coraz groźniej. Do wyrównania doszło po rzucie wolnym i interwencji Xabiego Alonso (bardzo udany debiut byłego gracza Realu Madryt), po której piłka odbiła się od... ręki Benedikta Hoewedesa i wpadła do siatki (sędzia uznał jednak gola). "Lewy" potem nie wykorzystał zagrania Juana Bernata. "Bild" przyznał mu notę 3 (w skali 1-6, w której 1 to klasa światowa).

Borussia Dortmund w piątek odniosła pierwsze ligowe zwycięstwo w sezonie - na boisku Augsburga 3:2 (do 83 minuty prowadziła 3:0). Łukasz Piszczek od "Bildu" otrzymał notę 2. Jakub Błaszczykowski nabiera sił po kontuzji. Po dwóch latach z Manchesteru United do Borussii powrócił Shinji Kagawa.

Cały mecz rozegrali Sebastian Boenisch (jego Bayer pokonał Herthę 4:2, sam zawinił przy jednej ze straconych bramek) i Eugen Polanski (jego Hoffenheim zremisowało na boisku Werderu 1:1; w ekipie gospodarzy brakło Ludovika Obraniaka; Martin Kobylański został wypożyczony do II-ligowego Unionu Berlin). Wspomniany Werder pozyskał Salomona Kalou z Lille.

Beniaminek FC Koeln wygrał w Stuttgarcie z VfB 2:0, ale wkład Polaków w to zwycięstwo był niewielki: Paweł Olkowski grał od 73, Adam Matuszczyk od 85 minuty, a Sławomir Peszko nie znalazł się w kadrze meczowej. Z kolei w kadrze meczowej Wolfsburga, który zremisował u siebie z Eintrachtem Frankfurt 2:2, zabrakło Mateusza Klicha i Oskara Zawady. Hannover (z Arturem Sobiechem od 73 minuty) zremisował na boisku Mainz 0:0.

Wyniki
Augsburg - Borussia D. 2:3 (0:2), Bobadilla 83, Matavz 90 - Reus 12, Papastathopoulos 15, Ramos 79; Schalke - Bayern 1:1 (0:1), Hoewedes 62 - Lewandowski 10; Stuttgart - 1. FC Koeln 0:2 (0:2), Osako 22, Ujah 33; Wolfsburg - Eintracht F. 2:2 (1:1), Naldo 15, Arnold 79 - Jung 23 s., Kadlec 85; Bayer - Hertha 4:2 (0:1), Jedvaj 50, Spahić 52, Brandt 74, Bellarabi 86 - Jedvaj 24 s., Schieber 60; Werder - Hoffenheim 1:1 (0:1), Galvez 59 - Firmino 19; Hamburger - Paderborn 0:3 (0:1), Kachunga 29, Vrancić 68, Stoppelkamp 88; Mainz - Hannover 0:0; Freiburg - Borussia M. 0:0.