Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leszek Miller mówił, że mężczyzna nigdy nie kończy. To nieprawda [WIDEO]

Włodzimierz Knap
Bartek Syta
Polityka. Żadna z pierwszoplanowych postaci w PiS i PO nie przegrała w wyborach do parlamentu. Jednak kilku znanych kandydatów z obu stronnictw nie będzie miało mandatu. Z PiS-u poległ m.in. Paweł Szałamacha, „trójka” z Poznania, przymierzany do fotela ministra gospodarki.

Z listy PO bezskutecznie startował Ludwik Dorn, jeden z najbardziej zasłużonych polityków Porozumienia Centrum i PiS. Zmiana klubu w trakcie kadencji - przejście z PiS do PO - nie pomogła Janowi Tomaszewskiemu, świetnemu kiedyś bramkarzowi. Również Romanowi Giertychowi wsparcie Platformy nie dało awansu do Senatu.

Parlament bez lewicy. R. Kaliszowi przykro. R. Giertych cieszy się, że nie będzie Millera i Palikota

Źródło: TVN24

O tym, że wielkie pieniądze mandatu nie dają, przekonał się Andrzej Gut-Mostowy (PO), jeden z najzamożniejszych posłów kończącej się kadencji. Podobnie jak dawne sukcesy w sporcie. O tym z kolei przekonali się Jagna Marczułajtis (PO) i Robert Wardzała (PO).

Goryczy porażki zaznała też posłanka z Wieliczki Elżbieta Achinger oraz małopolski senator Janusz Sepioł, ubiegający się o miejsce w Sejmie.

Po trzydziestu latach z ławą przy Wiejskiej rozstaje się Stanisław Żelichowski (PSL). Nieprzerwanie zasiadał w niej od 1985 r., gdy PRL-owskim premierem był Zbigniew Messner.

Po 26 latach zakończył się „romans” z Sejmem dla dwóch kolejnych ludowców: Waldemara Pawlaka i Józefa Zycha. To nie- jedyni znani PSL-owcy, którzy w tych wyborach polegli. Taki los spotkał również Janusza Piechocińskiego, prezesa stronnictwa i wicepremiera; Jana Burego, szefa klubu parlamentarnego; Eugeniusza Grzeszczaka, parlamentarzysty przez 22 lata, tarnowskiego posła Andrzeja Sztorca oraz ludowca z niedługą metryką - Johna Godsona.

Zjednoczona Lewica nie dostała się do Sejmu. To oznacza, że w przyszłym parlamencie nie zobaczymy całej palety znanych polityków tej formacji. Z grona osób związanych z SLD to m.in.: Leszek Miller, Tadeusz Iwiński (posłem był przez 24 lata), Jerzy Wenderlich (w Sejmie od 22 lat), Dariusz Joński, mocno na bakier ze znajomością podstawowych dat z historii najnowszej, Włodzimierz Czarzasty, Katarzyna Piekarska (dawno temu była posłanką Unii Wolności) oraz Joanna Senyszyn.

Z polityków związanych z Januszem Palikotem zabraknie - oprócz niego samego - Barbary Nowackiej, Wandy Nowickiej, Kazimiery Szczuki. Anna Grodzka nie ubiegała się o mandat.

Słaby wynik partii Janusza Korwin-Mikkego spowodował, że posłem nie został Przemysław Wipler, a także krakowski korwinowiec Konrad Berkowicz. Korwin-Mikke pozostanie w europarlamencie.

Walkę o miejsce w Senacie przegrał po zaciętej walce krakowski logik, przedsiębiorca Łukasz Gibała. Z takim samym skutkiem o Senat zabiegał Andrzej Celiński, przewodniczący Partii Demokratycznej, Zbigniew Girzyński, były poseł PiS, oraz Marzena Wróbel, posłanka od 2005, przez większość czasu związana z PiS, teraz niezrzeszona.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski