MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lektury nie tylko obowiązkowe

Redakcja
"Trzy dłuższe historie"

6/6

Sławomir Mrożek, Noir Sur Blanc, Warszawa 2013.

Oto perełka. Trzy opowiadania Sławomira Mrożka powstały kilkadziesiąt lat temu. Nie są znane, ale fani i miłośnicy pisarstwa autora "Tanga" na pewno po nie sięgną. Zwłaszcza że w "Książeczce mułów", "Moich ukochanych Beznóżkach" i "Monizie Clavier" odnajdą styl i motywy doskonale znane z innych, bardziej rozpowszechnionych, utworów pisarza. Humor, aluzja, gra formą, satyra i odniesienia społeczne - oto siła tego pisarstwa. Przejawiająca się w tej niepozornej małej książeczce. Do kolekcji.

"Max Factor"

4/6

Fred E. Basten, przeł. Anna Gralak, Znak, Kraków 2013.

Postać-legenda. Wcale nie dla świata literackiego. Choć i on dyktował mody. Oraz - jak trafnie formułuje to polski wydawca - "stworzył nowoczesną kobietę". Jak? Wiedzą o tym wszystkie kobiety. I spora część mężczyzn. Przynajmniej nieoficjalnie. Całej reszcie powiem, że chodzi o makijaż. Nienaganny. Z tej biografii nie tylko dowiemy się, ze Max Factor urodził się w Łodzi, ale przede wszystkim poznamy jego drogę do spektakularnego sukcesu. I podejrzymy kulisy tegoż. A jest co podglądać.

"Narratologia"

5/6

Mieke Bal, przeł. różni autorzy, WUJ, Kraków 2013.

Książka ukazuje się w zasłużonej serii oficyny WUJ Eidos, gdzie pojawiły się książki m.in. Simmla czy Jamesona. To rodzaj propozycji skierowanej do wszystkich świadomych czytelników, którzy zastanawiali się, jak zbudowana jest historia czy opowieść. Są wyjaśnienia definicji, czym jest "tekst", "narrator" i "poziomy narracji". Znajdziemy też kilka stron o "czasie", "przestrzeni", "postaciach", "aktorach", ale też o "fokalizacji" - czyli o czymś, co w potocznym języku określa się mianem "punktu widzenia" Trudna, ale satysfakcjonująca lektura.

MARCIN WILK

"Front w Normandii"

4/6

Vince Milano, Bruce Conner, przeł. Jan Szkudliński, Rebis, Poznań 2012.

6 czerwca 1944 r. jednego z odcinków wybrzeża w Normandii broniła niemiecka 352. Dywizja Piechoty. Była to zaprawiona w bojach, doświadczona na froncie wschodnim duża jednostka. Lądujących na plaży Omaha Amerykanów, spodziewających się tam jedynie batalionów rezerwy, czekała krwawa jatka. O tym, czym była 352. DP, jak ją tworzono, gdzie walczyła i kim była jej kadra oficerska, piszą w ciekawej książce historycy wojskowości z USA. Opowieść oparto na dokumentach i relacjach niemieckich weteranów. Gratka dla pasjonatów wojskowości.

PAWEŁ STACHNIK

"Subkultury w PRL. Opór, kreacja, imitacja"

5/6

Mirosław Pęczak, Narodowe Centrum Kultury, Warszawa 2013.

Mirosław Pęczak, dziennikarz tygodnika "Polityka", analizuje zjawiska społeczne z czasów PRL-u. Opisuje rodzące się w Europie tendencje do naśladowania "wszystkiego, co z Ameryki", patrzy, jak to zjawisko zakorzniało się także w Polsce. Na kartach książki pojawia się więc choćby "hipster" (słowo niedawno znów wróciło do łask zarówno w opisach socjologicznych, jak i w tekstach publicystycznych). Znalazło się także nakartach tego tomu miejsce na używki PRL-u. Cóż, dla jednych wspomnienia, dla innych lekcja poglądowa o prze   szłości.

ŁUKASZ GAZUR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski