MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lektury nie tylko obowiązkowe

Redakcja
"Duch w sieci",

4/6

Kevin Mitnick & William L. Simon, przeł. Tomasz Macios, Pascal, Bielsko-Biała 2012.

To książka o niebezpiecznym człowieku. Tak przynajmniej wynikałoby z tego, co notuje FBI. Kevin Mitnick był bowiem swego czasu najbardziej poszukiwanym przez nich przestępcą. Winy? Włamania na wartość 300 milionów dolarów. Sam Mitnick twierdził, że nigdy nie robił tego dla zysków materialnych. A więc po co? I dla kogo? Ta książka to - jak reklamuje wydawca - prawdziwa historia życia Mitnicka i opis jego hakerskiej egzystencji. PS Przed otwarciem tej książki sprawdźcie swoje oprogramowanie antywirusowe.

"Rodzina Corleone",

5/6

Mario Puzo, Edward Falco, przeł. Andrzej Szulc, Albatros/Kuryłowicz, Warszawa 2012.

To będzie dla wielu bardzo kontrowersyjna pozycja. Chociażby dlatego że "Rodzina Corleone" oparta jest na niezrealizowanych scenariuszach filmowych Puzo. Rzecz rozgrywa się w Nowym Jorku lat 30. Sonny Corleone, najstarszy syn Vita, pragnie pójść w ślady ojca. Na razie zajmuje się kradzieżą alkoholu. I popada w kłopoty. Śmiertelne kłopoty, dodajmy. Z tego wszystkiego może tylko coś strasznego się zrodzić. Ale to dzieje się z wielkim pożytkiem dla naszej czytelniczej satysfakcji.

MARCIN WILK

"Odyseja kosmiczna",

5/6

Arthur C. Clarke, przeł. Jędrzej Polak i Radosław Kot, vis-a-vis/etiuda, Kraków 2012.

Odyseja kosmiczna 2001" Arthura C. Clarke'a, uważana za jedną z najwybitniejszych powieści science fiction, zyskała sławę przede wszystkim dzięki genialnej ekranizacji Stanleya Kubricka. Ta popularność sprawiła, że pisarz postanowił dopisać części następne - druga z nich, "Odyseja kosmiczna 2010", też została sfilmowana. Części 3 i 4 są mniej znane, acz również warte uwagi. Edycja krakowskiego wydawnictwa vis-a-vis/etiuda przynosi zebrane w jednym woluminie wszystkie "Odyseje".

WŁODZIMIERZ JURASZ

"Oczyszczenie",

4/6

Wiktor Suworow, przeł. A. Bobrowicki, D. Majeńczyk, Rebis, Poznań 2012.

Rosyjski badacz historii Wiktor Suworow przyzwyczaił nas już do kontrowersyjności swoich książek. Nie inaczej jest w wydanym właśnie "Oczyszczeniu". Pisarz analizuje w nim czystkę przeprowadzoną w Armii Czerwonej w latach 1937-1938, która zdaniem historyków była przyczyną klęsk ponoszonych przez ZSRR w pierwszej fazie wojny z Niemcami. Suworow twierdzi, że czystka wcale nie była tak poważna, a zlikwidowani oficerowie nie byli wojskowymi geniuszami.

PAWEŁ STACHNIK

"Zatopiona zima",

4/6

James Hopkin, Znak, Kraków 2009.

Są książki, które trzeba przeczytać w odpowiednim wieku. Inaczej nie zadziałają. Niekiedy historie w nich zawarte trafiają w swój czas i szybko się dezaktualizują. Bywa, że ich odbiór zależy od dnia. I do takich właśnie książek należy "Zatopiona zima". Kiedyś zachwyciła mnie (czemu oczywiście dałem wyraz na łamach). Historia romansu, który zakochani przekuli w trudną codzienność. Trudną, bo Joseph, główny bohater, przyjechał do kraju nad Wisłą. Niby ciekawe, a w sumie dziś wygląda na tylko trochę więcej niż ckliwy romans.

ŁUKASZ GAZUR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski