Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lektury nie tylko obowiązkowe

Redakcja
"ZA GRZECHY OJCA",

Jeffrey Archer, przeł. Wiesław Mleczko, Danuta Sękalska, Rebis, Poznań 2012.

Archer opanował niezwykłą sztukę opowiadania. Taką, która przynosi mu poklask wśród czytelników. I niesłabnące zainteresowanie. Dowodem kolejnym jest książka "Za grzechy ojca". Harry Clifton zostaje aresztowany i oskarżony o zabójstwo brata. Pomaga mu ceniony adwokat, zarzut zostaje oddalony, ale i tak Harry zostaje skazany na sześć lat więzienia. W to, co się stało, nie może uwierzyć Emma. Dlatego pozostawia w Anglii synka i wyrusza w podróż do Nowego Jorku. Do swojego ukochanego.

"Bóg nigdy nie mruga",

Regina Brett, przeł. Olga Siara, Insignis, Kraków 2012.

Nie warto się dołować. Nie ma sensu podążać za czarnymi myślami. Daremna jest rozpacz. Naprawdę. Regina Brett w swoich felietonach przekonuje, że warto krok po kroku zmienić nastawienie do swoich spraw. No bo cóż z tego, że życie jest niesprawiedliwie. Skoro i tak jest dobre. Nie ma co też traktować siebie poważnie. Ostatecznie nikt poza nami tego nie robi. Poza tym lepiej wszystko wszystkim wybaczać. Proste? Niby tak. Ale Brett umie o tym pisać w sposób niezwykle urokliwy.

Marcin Wilk

 

"Pluton wyrzutków",

Sean Parnell, przeł. Maciej Świerkocki, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2012.

Kpt. Sean Parnell był młodym amerykańskim oficerem, który objął w Afganistanie dowództwo swojego pierwszego oddziału. Wkrótce z 24 ludzi składających się na jego pluton stworzył sprawną jednostkę bojową operującą na granicy z Pakistanem. Nazwali się "Plutonem wyrzutków" i bez litości zwalczali islamskich terrorystów. Zyskali uznanie wśród amerykańskich żołnierzy i groźną sławę u talibów. Swoje wojenne wspomnienia Parnell opisał w książce, która stała się w USA bestsellerem. Wojna wygląda tak jak opisano w tej książce.

Paweł Stachnik

 

"Całun Jezusa Nazarejczyka",

Barbara Frale, przeł. Grzegorz Rawski, Wydawnictwo WAM, Kraków 2012.

Książka Barbary Frale poświęcona najsłynniejszej relikwii chrześcijaństwa, przynosi opis kolejnych odkryć. Po udokumentowaniu

(w książce "Templariusze i Całun Turyński") hipotezy, że całun przechowywali templariusze, autorka analizuje ślady pisma w języku greckim, aramejskim i łacińskim, odkryte niedawno na całunie. Porównując je z innymi źródłami z epoki, w której najprawdopodobniej powstał całun, przedstawia poważne hipotezy dotyczące pogrzebu Jezusa na tle wydarzeń i obyczajów ówczesnego Bliskiego Wschodu.

Włodzimierz jurasz

 

"Wciąż od nowa",

Diane Keaton, przeł. Beata Hrycak Bukowy Las 2012.

Tylko raz w życiu spotkała Marlona Brando. Było to na planie "Ojca chrzestnego" , a on bez ogródek rzucił w jej stronę: "Fajne cycki". To jedna z nielicznych anegdot Diane Keaton w jej książce "Wciąż od nowa". Ucieka od opisów barwnego życia gwiazd Hollywood. Opowiada prywatne historie (jak fakt, że podczas randki z Woodym Allenem bała się jeść, by nie zgrzytały sztućce), drogę do kariery na wielkim ekranie, wiodącą przez lekcje śpiewu i baletu, szkicuje historię swojej matki. Uroczy portret nie aktorki, lecz kobiety.

 

Łukasz Gazur

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski