Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lektury nie tylko obowiązkowe

Redakcja
"Dobra pustynia"

Dorota Kozińska, W.A.B., Warszawa 2012.

Dorota Kozińska, latynistka, dziennikarka i publicystka, spędziła kilka miesięcy w Afganistanie. Pojechała tam uczyć języka angielskiego, ale przy okazji skonfrontować się z inną kulturą. Refleksje związane z tym drugim stały się kanwą książki "Dobra pustynia", która stała się głosem nie tylko w sprawie równouprawnienia płci, ale także w sprawie ludzkiej w ogóle. "Jestem obcą, dziwnie myślącą, mówiącą osobliwym językiem kobietą z Europy" - stwierdza z dystansem Kozińska. Pouczająca lektura.

"Pamięć doskonała",

Scott Bakker, przeł. Tomasz Wyżyński, Albatros/Kuryłowicz, Warszawa 2012.

Scott Bakker to autor powieści fantasy. Ale na swoim koncie ma też i thrillery, np. "Pamięć doskonałą". To historia - zgodnie z tytułem - w której główny bohater pamięta absolutnie wszystko. To bardzo praktyczna umiejętność. Zwłaszcza gdy się jest detektywem. Choć czasem też i przeszkadza... Na razie przed Manningiem stoi spore wyzwanie. Dowiedzieć się, co się stało z 21-letnią Jennifer. Zamieszkała z sektą. Ale kim ludzie z sekty? I czym w istocie się zajmują? Prawda może być porażająca. Trzeba będzie się z nią skonfrontować.

Marcin Wilk

"Podróż do granic wszechświata",

John i Mary Gribbin, przeł. Julia Szajkowska, Prószyński i S-ka,Warszawa 2012.

Walorem tej książki, opowiadającej o powstaniu, budowie i przyszłości wszechświata, są firmujące ją instytucje - Królewskie Obserwatorium w Greenwich (tekst) oraz NASA, która udostępniła sporą część ilustracji. Autorzy, pracownicy uniwersytetu w Sussex, potrafią nawet najbardziej skomplikowane informacje podać w bardzo przystępny sposób. Piszą m.in. o teorii Wielkiego Wybuchu, budowie gwiazd i galaktyk oraz o poszukiwaniach planet podobnych do naszej i o poszukiwaniach śladów odmiennego od ziemskiego życia.

Włodzimierz Jurasz

"Dziewczęta w maciejówkach",

Stanisław. M. Jankowski, Wydawnictwo Trio, Warszawa 2012.

Zbierały i dostarczały materiały wywiadowcze. Można je było spotkać na froncie w pierwszej i w drugiej brygadzie legionowej: w kawalerii, artylerii, służbie sanitarnej, w służbie kurierskiej. Były bohaterskie, dzielnością dorównywały mężczyznom. Jeśli chcemy jeszcze pozostać w nastroju Święta Niepodległości czy też po prostu interesuje nas historia Polski, szczególnie ta nie do końca poznana, sięgnijmy po książkę Stanisława M. Jankowskiego. Książkę odpowiadającą na wiele pytań dotyczących udziału kobiet w walce o Niepodległą.

Jolanta Ciosek

"Pierwsze damy II Rzeczypospolitej",

Kamil Janicki, Znak, Kraków 2012.

O ile dwaj prezydenci II RP - Stanisław Wojciechowski i Ignacy Mościcki - są dość dobrze znani, o tyle ich małżonki nie istnieją w społecznej świadomości. A przecież były to osoby niezwykle ciekawe i o barwnych życiorysach. Równie barwne i zasługujące na osobną książkę były dzieje ich związków z mężczyznami, którzy objęli później najwyższy urząd w państwie. Taka książka właśnie powstała. Młody historyk Kamil Janicki opisał niełatwe dzieje prezydenckich małżeństw, ujawniając też skandale obyczajowe.

Paweł Stachnik

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski