Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekarz nie będzie mógł wystawić e-recepty na niektóre leki. Zmiany także w teleporadach

Patrycja Dziadosz
Patrycja Dziadosz
pixabay
Zakaz sprzedaży części leków na e-recepty oraz wprowadzenie obowiązkowej konsultacji z lekarzem – to najnowszy pomysł resortu zdrowia na zapanowanie nad elektronicznym rynkiem usług medycznych.

Resort zdrowia idzie na wojnę z e-receptami i chce zapanować nad elektronicznym rynkiem usług medycznych. Chodzi o mnożące się w internecie strony, przez które receptę na dowolny lek można uzyskać w dosłownie kilka minut. Wystarczy wejść na stronę internetową, odpowiedzieć na kilka pytań, zapłacić – oficjalnie – za wizytę lekarską, a wówczas otrzymamy już kod do zrealizowania e-recepty. Wkrótce ten proces ma być jednak trudniejszy.

Ministerstwo Zdrowia zapowiada bowiem wprowadzenie zmian prawnych, które mają wyeliminować „naganne praktyki wykonywania zawodu lekarza w celach komercyjnego wystawiania recept za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej".

- Chcemy przygotować takie rozwiązanie, które będzie wypośrodkowane, tzn. będzie cały czas utrzymywało komfort korzystania z niego. Z drugiej strony widzimy jednak, że pewne aktywności należy ograniczyć – zapowiedział minister zdrowia, Adam Niedzielski.

Tak znaczny rozrost tego typu serwisów był możliwy dzięki nowelizacji prawa o teleporadach, która "szczęśliwie" zbiegła się w czasie z początkiem pandemii COVID-19. Dzięki przepisom możliwe stały się lekarskie wizyty przez internet, które pomogły utrzymać dystans społeczny lekarzom i chorym. Dodatkowo, dzięki wprowadzeniu e-recepty, wizyta w gabinecie lekarskim nie jest już konieczna do tego, aby otrzymać receptę. Teraz celem resortu jest zlikwidowanie automatyzmu pozwalającego na wystawianie setek recept dziennie przez jednego lekarza. Jednym z planowanych rozwiązań może być określenie czasu, który trzeba będzie poświęcić pacjentowi.

To jednak nie wszystko. Kolejnym pomysłem jest wprowadzenie ograniczeń wystawiania e-recept w przypadku wybranych leków. Pod lupą znajdą się m.in. medykamenty mogące powodować uzależnienia, jak opioidy czy też leki psychotropowe. Jak przekonuje resort zdrowia – urzędnicy są otwarci na rozmowy dotyczące leków, które należałoby objąć ograniczeniami. W planach są m.in. rozmowy ministra Niedzielskiego z prezesem Naczelnej Izby Lekarskiej.

Wprowadzenie nowych rozwiązań planowane jest w przeciągu miesiąca. To może oznaczać, że w maju pojawi się nowe rozporządzenie w tej kwestii.

Sprawdziliśmy, ile za usługi stomatologiczne trzeba zapłacić w Krakowie. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Koszt wizyty u dentysty może przyprawić o zawrót głowy. Spra...

70 % firm wskazuje problem ze znalezieniem specjalistów

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Lekarz nie będzie mógł wystawić e-recepty na niektóre leki. Zmiany także w teleporadach - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski