MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Łatwiej było wybudować

Barbara Ciryt
Batowice. Część lekarzy już przyjmuje pacjentów w nowoczesnym ośrodku zdrowia, czterokrotnie większym od starego. Jest szansa, że pojawią się tutaj nowi specjaliści.

Ośrodek zdrowia w Batowi­cach przeniósł się do nowego, przestronnego obiektu. Dotychczas funkcjonował w budynku nr 98, teraz będzie się mieścił około 200 metrów dalej, pod numerem 124.

Siedzibę dla ośrodka wybudowała gmina Zielonki za 3,5 mln zł. Lekarz rodzinny i pediatra już przyjmują w nowym miejscu, a stomatolog przeprowadzi się w przyszłym tygodniu.

– Placówka nie mogła już dłużej funkcjonować w starym budynku, bo nie spełniał on standardów obiektu medycznego. Było nawet zagrożenie zamknięcia niektórych gabinetów – mówi Bogusław Król, wójt Zielonek.

– Modernizacja nie miała sensu, przebudowy wymagało tak wiele rzeczy, że znacznie łatwiej było budować nowy obiekt – dodaje szef gminy.

Stary budynek – wybudowany jeszcze przed II wojną światową, był własnością wioski, miał 125 mkw. W latach 90-tych został gruntownie wyremontowany, ale z czasem przestał spełniać wymogi sanitarne stawiane placówkom medycznym. Trzeba było pomyśleć o nowej siedzibie dla Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej.

Nowa placówka ma 500 m kw. Jej budowa rozpoczęła się w ubiegłym roku. Wcześniej gmina Zielonki kupiła od starostwa działkę, która przylega do kompleksu Domu Pomocy Społecznej, niedaleko poprzedniego ośrodka.

Wraz z budową nowoczesnego obiektu został zagospodarowany teren wokół niego i wybudowany parking. – W ramach tej inwestycji zrobiliśmy również alternatywną drogę do ośrodka. Dojazd był od strony mostu, ale dla wygody pacjentów zrobiliśmy drugi. To kilkudziesięciometrowy odcinek jezdni, łączący teren ośrodka z droga powiatową – mówi wójt Zielonek.

W nowym obiekcie zaczęli już przyjmować batowiccy lekarze: rodzinny oraz pediatra. Kontakt telefoniczny i godziny przyjęć pozostały bez zmian. Wkrótce przeprowadzi się tutaj także stomatolog.

– Obiekt jest nowoczesny, ze wszystkimi udogodnieniami. Gabinety są przestronne dostosowane do wymogów stawianych placówkom służby zdrowia – mówi kierownik ośrodka, Andrzej Zając, lekarz rodzinny. W placówce jest gabinet pediatry i punkt szczepień. Są także przygotowane pomieszczenia na gabinety dla kilku specjalistów m.in. dla ginekologa i położnej.

Placówka chce się ubiegać o kontrakt dla ginekologa. Czeka tylko na konkurs, który NFZ ma ogłosić w przyszłym roku.

Kierownik myśli także o zatrudnieniu innych specjalistów. Zastanawia się nad organizowaniem pracy np. dla kardiologa, logopedy, reumatologa. – Myślimy także o wynajęciu poddasza obiektu firmie zewnętrznej, która organizowałaby zabiegi rehabilitacyjne. Na terenach, których mieszkańcy zajmują się rolnictwem jest duże zapotrzebowanie na tego typu usługi – dodaje Andrzej Zając.

Stary budynek ośrodka zdrowia ma w dalszym ciągu służyć mieszkańcom. Samorządowcy planują przeznaczyć go na potrzeby sołectwa, organizowanie zebrań wiejskich, stworzyć tu siedzibę Koła Gospodyń Wiejskich oraz miejsce spotkań dla młodzieży.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski