MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lalki dla dorosłych w Teatrze Groteska

red.
Większość krakowian kojarzy Groteskę z repertuarem dla dzieci. I bez powstają tu fantastyczne produkcje dla dzieci w każdym wieku, spektakle oparte na klasyce literatury, które wykorzystują całą gamę środków wyrazu teatru plastycznego. Ale Groteska to nie tylko teatr dla najmłodszych. Teatr Groteska ma także bogatą ofertę dla widzów dorosłych, a na spektakle Sceny dla Dorosłych wybrać się można od piątku do niedzieli…

SCENA DLA DOROSŁYCH ZAPRASZA

MONODRAM Z LALKAMI DLA MIŁOŚNIKÓW WOODY’EGO ALLENA
Zagraj to jeszcze raz… – sam (http://www.groteska.pl/spektakl/zagraj-to-jeszcze-raz-sam) w reżyserii, adaptacji i wykonaniu Lecha Walickiego na motywach sztuki „Play It Again – Sam!” Woody’ego Allena jest znakomitą propozycją dla tych, którzy mają ochotę na ponad godzinę oczyszczającego śmiechu. A śmiać się będziemy z pełnych absurdu i przejaskrawień wypowiedzi zagubionego Allenowskiego bohatera i jak to zwykle bywa trochę z samych siebie… „Woody’ego Allena cenię za jego specyficzne poczucie humoru, które oprócz spełniania podstawowej funkcji żartu – czyli bycia śmiesznym – niesie ze sobą głębszą refleksję”– mówi Lech Walicki. Pełen ironii i inteligentnego humoru spektakl opowiada o rozterkach niespełna 30-letniego mężczyzny stojącego w obliczu porzucenia przez ukochaną kobietę. Główny bohater Allan snuje niekończące się fantazje oraz monologi wewnętrzne, by znaleźć receptę na dalsze życie. Pomaga mu w tym jego „dobry duch” i odwieczny autorytet moralny – Humphrey Boghart, który niczym demon zmian kreuje podwójną rzeczywistość bohatera. Allan dialoguje też z całą plejadą przedmiotów i lalek, bo jak twierdzi Lech Walicki: „W życiu samotnego mężczyzny przemówić może do niego niemal wszystko: lampka, rewolwer czy nawet telewizor”.

Spektakl ten jest także wyjątkowy dzięki obecności ukazanych satyrycznie lalek-kobiet ludzkich rozmiarów, z którymi Allan prowadzi długie rozmowy. Dzięki sprawnej animacji lalki stają się tak żywe, jak gdyby były kobietami z krwi i kości. Na pytanie czy animacja tylu lalek na raz, a jednocześnie kreacja własnej postaci jest skomplikowana aktor odpowiada: „Wręcz przeciwnie. Te lalki mnie odciążają. Biorą na siebie sporą część tekstu i sprawiają, że monodram przestaje być tak trudną formą dla aktora. Wiadomo też, że dialog jest zawsze formą bardziej atrakcyjną niż monolog”. Najbliższe terminy grania spektaklu to 8-10 kwietnia, dobrze zatem już rezerwować bilety. Dla tych, którzy jeszcze zastanawiają się czy to propozycja dla nich warto dodać, że Zagraj to jeszcze raz… – sam to spektakl obecny na wielu festiwalach i to nie bez echa. Świadczą o tym zdobyte nagrody: Wyróżnienie na V Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niewielkich 2009 w Lublinie oraz Nagroda Prezydenta Tczewa 11. Międzynarodowego Festiwalu „Zdarzenia” im. Józefa Szajny w Tczewie we wrześniu 2010 r. Recenzentka portalu kulturatka.pl Dagmara Marcinek zachęca: „To rewelacyjna komedia. (…) Zapewniam, że jeśli kolejny spektakl wystartuje bez ciebie, będziesz tego żałować. Może nie dziś, nie jutro, ale wkrótce, i przez resztę życia.”

TEATR PLASTYCZNY I TEATR TAŃCA
Wyjątkową propozycją w repertuarze Teatru jest autorski, niesłychanie malarski spektakl Przemiany (http://www.groteska.pl/spektakl/przemiany) wg scenariusza Adolfa Weltschka i Małgorzaty Zwolińskiej w reżyserii Adolfa Weltschka. Ten artystyczny tandem znany jest między innymi z obecnego na europejskich festiwalach przedstawienia Hommage à Chagall (także w repertuarze Teatru Groteska). Podobnej do Przemian kreacji łączącej teatr plastyczny z teatrem tańca nie spotkamy na żadnej z krakowskich scen. We wszystkie role wcielają się profesjonalni tancerze, w pięknych kostiumach i maskach, a do stworzenia niezwykłej choreografii zaproszona została słynna brytyjska choreografka Caroline Finn. Nastrojowa muzyka i płynnie następujące po sobie obrazy są linią wiodącą spektaklu, bo co wcale nie oczywiste, nie pada w nim ani jedno słowo. To przedstawienie uniwersalne, o człowieku odwiecznie poszukującym harmonii i szczęścia skierowane do wszystkich tych, którzy lubią teatralny przekaz ponad słowami. Dynamiczny taniec, sprawność tancerzy, piękne obrazy oraz opowiedziana za ich pomocą wzruszająca historia pozostawiają widzów w niemym zachwycie.

ADAPTACJE WIELKIEJ LITERATURY ŚWIATOWEJ
Na Scenie dla Dorosłych wystawiane są także sceniczne adaptacje wielkiej literatury współczesnej, historie tak porywające jak choćby Mistrz i Małgorzata (http://www.groteska.pl/spektakl/mistrz-i-malgorzata) Michaiła Bułhakowa w reżyserii Waldemara Wolańskiego. Przy czym w odróżnieniu od innych teatrów podejmujących te same tematy widzów w Grotesce zaskoczy, zachwyci i totalnie „oczaruje” teatralna forma. Czy ktoś widział Wolandowską świtę otoczoną wyrazistymi plastycznymi formami i sprawnie animowanymi lalkami, które wzmacniają opowieść o wielkiej miłości Mistrza i Małgorzaty, miłości silniejszej od diabła i śmierci, bo ten wątek właśnie eksponuje przedstawienie. Oglądając to przedstawienie przekonujemy się, że lalki są jak najbardziej dla widzów dorosłych, a czasem nawet tylko dla widzów dorosłych.

KANDYD CZYLI SARKAZM I IRONIA W DOSKONAŁEJ FORMIE
Natomiast Kandyd czyli Optymizm (http://www.groteska.pl/spektakl/kandyd-czyli-optymizm) Woltera w reżyserii Pawła Aignera to przedstawienie w 100% aktorskie, które zagrane jest tak wartko, że tracimy poczucie czasu. Awanturnicze przygody Kandyda ubarwia wątek miłosny, są też sceny z pieprzykiem, które na pewno spodobają się dorosłym. Piękne kostiumy, ciekawa choreografia i znakomicie wykonane piosenki. Przede wszystkim jednak jest to spektakl zabawny, pełen satyry, parodii, żartów słownych i sytuacyjnych. Spektakl zasłużenie zdobył Grand Prix Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia.

MOLIER, MOLIER… I KOMMEDIA DELL’ARTE
Obok adaptacji literatury współczesnej Groteska proponuje klasykę dramatu. Skąpiec (http://www.groteska.pl/spektakl/skapiec) Moliera w reżyserii Włodzimierza Nurkowskiego nawiązuje tu do stylistyki kommedii dell’arte, co wzmacnia komiczny wymiar sztuki. Specyficzny, inspirowany komedią włoską ruch sceniczny, maski, kostiumy, a także typowe charaktery wywołają salwy śmiechu wśród publiczności. Ludzkie wady, pragnienia i targające człowiekiem emocje przedstawione są tu w sposób celny, a jednak z przymrużeniem oka. Złożone perypetie miłosne, rodzinne i finansowe prowadzą ja zwykle do szczęśliwego zakończenia. Charaktery w sztuce Moliera są zabawnie przerysowane i takie są też w tym przedstawieniu. Ze sceny wartko płyną dowcipne dialogi, a cała akcja toczy się w zawrotnym tempie.

ROMANTYCY I LALKI
Inscenizacja Balladyny (http://www.groteska.pl/spektakl/balladyna) Juliusza Słowackiego w reżyserii Bogdana Cioska udowadnia, że przy zastosowaniu środków teatru plastycznego klasyka romantycznego dramatu może być porywająca. Świat ludzi i świat fantastycznych istot, snujących opowieść o strasznej zbrodni i strasznej karze, rozpisany został na trójkę aktorów i lalki, co dało efekt tak niesamowity, że spektakl słusznie został nagrodzony za kreacje aktorskie na prestiżowym Festiwalu Dramaty Narodów.

BOGACTWO ŚRODKÓW WYRAZU NA SCENIE DLA DOROSŁYCH
Spektakle Groteski odznaczają się wykorzystaniem wielu form teatralnej ekspresji: maski, kostiumy, multimedia, lalki o zróżnicowanych technikach animacji, na scenę Groteski w ostatnich latach wkroczył także współczesny taniec. Teatr Groteska jest teatrem wizualnym, który dąży do przełamywania barier językowych. Tu powstają spektakle na najwyższym poziomie, z dbałością o estetykę, jakość warstwy dramaturgicznej, plastycznej, muzycznej oraz wykonania spektaklu. Tu króluje wybitna literatura i wyróżniająca się plastyka.

Groteska pozostaje niezmiennie teatrem awangardowym, plastycznym i poetyckim, oryginalnym i twórczym, teatrem tworzonym przez liczne grono teatralnych wizjonerów. O tym, że w Grotesce można spędzić przyjemne, pełne zachwytów, a także głębszej refleksji chwile świadczą pozytywne opinie widzów, goszczących często kilkukrotnie na tym samym spektaklu.

WSZYSTKO, CZEGO SZUKACIE W TEATRZE ZNAJDZICIE W TEATRZE GROTESKA!
GROTESKA TEATR DLA LUDZI Z WYOBRAŹNIĄ!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski