Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kurzy móżdżek

Grzegorz Tabasz
Ma być synonimem niezbyt lotnego umysłu i, delikatnie mówiąc, inteligencji niskich lotów. Zaś jego posiadacz, czyli znana wszystkim domowa kura uważana jest za istotę zwyczajnie głupią. Gdzie tam.

Kompleksowe badania ukazują pospolitego ptaka w zupełnie innym świetle. Kury potrafią być przebiegłe, choć jednocześnie stać je na dużą dawkę altruizmu dla pobratymców. Potrafią współczuć członkom stada, którzy popadli w tarapaty.

Dysponują umiejętnościami komunikacyjnymi, jakie do tej pory przypisywano niektórym naczelnym. W wyrafinowany sposób wyrażają swoje intencje i rozwiązują złożone problemy, opierając się na zdobytych wcześniej doświadczeniach. Wszystko to odbywa się w mózgu wielkości orzeszka laskowego.

Teraz wnioski. Pierwszy i najłatwiejszy to korekta słowników. Kurzy móżdżek przestaje być określeniem głupoty i staje się komplementem. Drugi jest bardziej skomplikowany. Skoro ptaki są tak mądre i uczuciowe, to co począć z kurzymi farmami? Ciasne klatki, monotonna dieta i fatalny koniec życia na talerzu. Ot, i problem...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski