MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kupujemy leki bez recepty w sieci

DD
Tylko uprawnione podmioty (apteki, punkty apteczne) mogą się trudnić wysyłkową sprzedażą detaliczną produktów leczniczych bez recepty (tzw. OTC).

Prawa konsumenta

Apteki prowadzące sprzedaż wysyłkową mają z tego tytułu pewne obowiązki, m.in. prowadzenie elektronicznej ewidencji zawierającej informacje o zamówieniach, danych o lekach bez recepty, dostawy, odbioru, zwrocie produktu. Muszą posiadać takie warunki lokalowe, aby można było przygotowywać produkty do wysyłki oraz osobę (farmaceutę) odpowiedzialną za prawidłową realizację zamówienia. Konieczne jest ponadto zapewnienie pacjentom możliwości całodobowego kontaktu telefonicznego. Zamówienie możemy złożyć bezpośrednio w danej placówce lub telefonicznie. Można to zrobić także za pomocą faksu, poczty elektronicznej albo formularza umieszczonego na stronie internetowej placówki. Warunkiem realizacji złożonego przez nas zamówienia jest podanie wszystkich potrzebnych znajdujących się w nim danych.

Czy możemy być pewni, że zamówiony produkt leczniczy nie ulegnie podczas transportu (niekiedy na duże odległości) niekorzystnym, a nawet szkodliwym dla zdrowia zmianom lub uszkodzeniom? Przy sprzedaży wysyłkowej produktów leczniczych niezwykle ważny jest sposób jego dostarczania oraz sposób transportu. Wysyłka musi się więc odbywać w takich warunkach, aby jakość leku nie uległa zmianie oraz zachowane zostało bezpieczeństwo jego stosowania. Dlatego produkt leczniczy musi być odpowiednio zapakowany, a jego transport powinien odbywać się w specjalnie wydzielonych przestrzeniach środka transportu. Warunki transportu muszą gwarantować zabezpieczenie produktów leczniczych przed zanieczyszczeniami organicznymi oraz uszkodzeniami mechanicznymi, a także przed kradzieżą. Muszą uniemożliwiać pomieszanie i skażenie transportowanych produktów leczniczych, bardzo ważne jest również zabezpieczenie przesyłki przed działaniem wysokiej lub niskiej temperatury, światła, wilgotności oraz innych niekorzystnych czynników.

A jeśli po otrzymaniu produktu chcemy go, z różnych względów, zwrócić - co wówczas?

Ponieważ sprzedaż produktów leczniczych wydawanych bez przepisu lekarza odbywa się w formie wysyłkowej, jest to forma umowy na odległość. Tak jak w innych umowach tego typu, w tym przypadku także mamy prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 10 dni, licząc od dnia dostawy przesyłki z lekiem bez ponoszenia kosztów - oprócz bezpośrednich kosztów zwrotu.

(DD)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski