Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kulturalny krąg szefów polskiej telewizji i radia

Urszula Wolak
Mateusz Matyszkiewicz i Piotr Zaremba
Mateusz Matyszkiewicz i Piotr Zaremba FOT. ARCHIWUM, BARTŁOMIEJ RYZY
Media publiczne. Doszło do ostatecznego obsadzenia stanowisk szefów najważniejszych telewizyjnych i radiowych programów w mediach publicznych poświęconych kulturze.

Wbrew obawom opinii publicznej głównego nurtu zmiany nie zwiastują ideologicznej rewolucji kulturalnej zarówno na ekranie jak i w eterze. Ale czy rzeczywiście tak będzie? Dowiemy się o tym, gdy nowi szefowie zaprezentują nowe ramówki zarówno programów telewizyjnych jak i radiowych.

W TVP Kultura pochodzącą z Krakowa Katarzynę Janowską zastąpił Mateusz Matyszkowicz (wcześniej redaktor naczelny prawicowego kwartalnika „Frondy Lux”). Trzy lata temu 35-latek wraz z Dawidem Wildsteinem i Samuelem Pereirą z „Gazety Polskiej Codziennie” stał się inicjatorem nieformalnej, anarchizującej grupy Hip-ster Prawica. To właśnie pod jego kierownictwem, co podkreślają również lewicowi komentatorzy, „Fronda” jako tuba zbuntowanych konserwatystów otworzyła się m.in. na tak wywrotowe zjawiska popkultury jak kamp (świadome podejmowanie zabawy z kiczem) - daleki od konserwatywnej estetyki.

Pytaniem otwartym pozostaje, czy Matyszkiewicz, który zdobywał doświadczenie również jako redaktor „Teologii Politycznej”, a w TV Republika prowadził program „Literatura na trzeźwo”, zdoła podtrzymać dobrą passę TVP Kultura (osiągniętą za „panowania” Janowskiej).

Zastępcą Matyszkiewicza został natomiast wicenaczelny tygodnika „W Sieci” Piotr Zaremba. W rozmowie z Wirtualnymi Mediami zapowiada: „Programy z gatunku publicystyki kulturalnej powinny być w większym stopniu konfrontacją różnych wrażliwości”. Co zwiastuje, jak można się domyślać, zróżnicowany dobór gości występujących w programach TVP Kultura.

Fotel dyrektora TVP 2 (w której nie brakuje programów z dziedziny kultury) zajął z kolei Maciej Chmiel. Ostatnio mogliśmy go spotkać w roli publicysty tygodnika „Do Rzeczy”. W przeszłości był już związany z TVP, kiedy w latach 2006-2009 współprowadził program kulturalny „Łossskot”, a w latach 1994-1996 pracował w dziale rozrywki TVP1. Prowadził ponadto firmę producencką Casablanca Studio, w latach 90. związany był również z „Gazetą Wyborczą” i radiową Trójką.

Tą ostatnią rozgłośnią pokieruje Paweł Sito, który znany był słuchaczom Radia TOK FM. Od 2012 roku prowadził na antenie dwie audycje - „Muzyczne Sito”, w którym gośćmi byli producenci i artyści polskiej sceny muzycznej oraz nadawaną w niedzielę „Transformację”, gdzie rozmawiał m.in. o zdarzeniach społecznych, psychologii i kulturze.

Wiadomość o możliwym powołaniu Pawła Sito na szefa Trójki została dobrze przyjęta przez komentatorów i publicystów. „Jeśli tak się stanie to byłaby to kolejna nominacja świadcząca o tym, iż w mediach publicznych naprawdę następuje dobra zmiana” - napisał na Facebooku Witold Jurasz, prowadzący publicystyczny program „Prawy do lewego, lewy do prawego” w Polsat News 2.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski