Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ksiądz Stanisław Latosiński odkrył Miechów na nowo

Magdalena Uchto
Ks. Stanisław Latosiński
Ks. Stanisław Latosiński Magdalena Uchto
Promocja. Publikacji dotyczących historii i teraźniejszości Miechowa jest niewiele. Dlatego każda, która się pojawi na rynku jest na wagę złota.

I tak jest w przypadku książki, która historię Miechowa oraz najważniejsze wydarzenia miasta pokazuje na tle historii Polski. Jej autorem jest ksiądz Stanisław Latosiński, który na co dzień pracuje jako kapelan m.in. Szpitala św. Anny i Schroniska błogosławionego Brata Alberta. Nie kryje, że Jego pasją jest wyszukiwanie ciekawostek i dzielenie się nimi z czytelnikami. Wyrazem tej księżej pasji jest wydana właśnie książka „Miechów na nowo odkryty”.

- Człowiek samotny jest jak pojedyncza literka - nic nie znaczy. Ale jeśli te litery się poskładać, wówczas powstaje słowo, ze słów tworzy się zdanie, a na końcu, z tych zzdań układa się książkę. A autor - tak jak ja - znajduje sens w tym, by swoimi przemyśleniami podzielić się z innymi - mówi ks. Stanisław Latosiński.

W swojej książce ksiądz chciał nie tylko pokazać współczesne dzieje Miechowa, ale i dotrzeć także do korzeni miasta. Dlatego pierwszy rozdział Jego publikacji opisuje początki państwowości polskiej. - I to właśnie od niej przechodzę - w kolejnych rozdziałach - do tej małej ojczyzny - podkreśla autor.

Są więc informacje o pojawieniu się Zakonu Bożogrobców, ale też o wydarzeniach związanych z powstaniem styczniowym, insurekcją kościuszkowską czy okresem zaborów.

Można się dowiedzieć kiedy i dlaczego w Miechowie był wakat na stanowisku proboszcza, jak powstała straż ogniowa, komu była potrzebna kolejka wąskotorowa, w jaki sposób udało się wybudować szpital. Ale można też znaleźć wykaz kapłanów oraz sióstr i braci zakonnych pochodzących z Miechowa oraz informacje miedzy innymi o Dniach Jerozolimy, budowie obwodnicy miasta czy rewitalizacji placu przed bazyliką.- Starałem się, by moja książka była przedłużeniem wyjątkowej publikacji Zbigniewa Pęckowskiego. W tamtej książce historia naszego miasta jest opisana do 1919 roku, w mojej książce informacje są uzupełnione o kolejne prawie sto lat - podkreśla ks. Stanisław Latosiński.

Już jutro, w miechowskiej bazylice, odbędzie się promocja tej książki. Warto dodać, że jeden egzemplarz waży ponad kilogram.

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 13

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski