MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Król Stefan Batory będzie miał nowy sarkofag

Grażyna Starzak
Specjalna komisja z kardynałem Dziwiszem wczoraj obejrzała królewski sarkofag
Specjalna komisja z kardynałem Dziwiszem wczoraj obejrzała królewski sarkofag FOT. TADEUSZ WARCZAK
Pamięć. Wieczny spokój władcy naruszono drugi raz w ciągu ostatniego stulecia.

Wczoraj w kryptach wawelskich miało miejsce niecodzienne wydarzenie. W obecności metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza otwarto sarkofag ze szczątkami króla Stefana Batorego. Wcześniej odmówiono modlitwy za zmarłego monarchę.

Powodem ponownego otwarcia sarkofagu (po raz pierwszy zrobiono to w roku 1930) był zły stan drewnianej konstrukcji, na której spoczywa. Sam sarkofag – cynowy – jest w dobrym stanie, a szczątki króla znajdują się bezpośrednio w trumnie wykonanej z miedzi.

Jego szczątki będą teraz czekać na nowy sarkofag, który ma wykonać specjalistyczna firma ze Śląska. Jak powiedział ks. Zdzisław Sochacki, proboszcz katedry wawelskiej, w przyszłości trzeba też będzie odnowić kryptę pod kaplicą Mariacką, gdzie spoczywa Stefan Batory.

Monarcha ten, książę Siedmiogrodu, był jednym z najwybitniejszych królów elekcyjnych. W maju 1576 roku poślubił Annę Jagiellonkę. Został też wówczas koronowany przez biskupa Stanisława Karnkowskie-go na króla Polski. Stefan Batory umocnił pozycję Rzeczpospolitej w Europie, choć nawet nie znał języka polskiego.

Zmarł nagle 12 grudnia 1586 r., po 10 latach panowania w Polsce. Wyjątkowo rzadko bywał na Wawelu z powodu ciągle prowadzonych wojen z Moskwą. Jego pogrzeb odbył się 23 maja 1588.

W tym miejscu warto wspomnieć, że to nie pierwszy przypadek otwarcia królewskich sarkofagów z powodu ich złego stanu. Niektóre otwierano wielokrotnie. Np. sarkofag królowej Jadwigi otwierano trzy razy. Pierwszy raz w XVII w., kiedy to biskup Gembicki postanowił zbudować sobie grobowiec po przeciwległej stronie prezbiterium. Aby zmienić układ schodów, musiała zostać zdjęta pierwotna płyta i odsłonięty grób królowej.

W 1887 r., przy kolejnym otwarciu obecny był Jan Matejko, który naszkicował czaszkę Jadwigi. Ciało przełożono do nowej miedzianej trumny, a następnie do większej – dębowej. Grób ponownie zamurowano. Kolejne otwarcie grobowca Jadwigi miało miejsce 12 lipca 1949 r. w związku z jej procesem beatyfikacyjnym.

W 1869 r. postanowiono odrestaurować sarkofag Kazimierza Wielkiego. Przeniesienie szczątków króla do nowej trumny było okazją do zbadania szkieletu władcy. Ustalono wtedy, że Kazimierz Wielki miał ok. 175 cm wzrostu. Króla pochowano powtórnie 8 lipca 1869 roku.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski