MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kredyty dostępniejsze, ale z wkładem własnym

Janusz Michalczak
Zainteresowanie kredytami jest mniejsze niż wynika to z koniunktury
Zainteresowanie kredytami jest mniejsze niż wynika to z koniunktury FOT. WOJCIECH GADOMSKI
Finanse. Optymistyczna ocena sytuacji gospodarczej w Polsce.

W I kwartale br. banki oczekują istotnego wzrostu popytu na kredyty dla przedsiębiorstw, mieszkaniowe oraz konsumpcyjne – wynika z informacji NBP nt. sytuacji na rynku kredytowym. Przewidują też złagodzenie kryteriów przyznawania kredytów dla małych i średnich przedsiębiorstw (MSP).

Zaostrzona polityka kredytowa
NBP poinformował, że większość banków nie zmieniła kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych. Zostały jednak zaostrzone niektóre warunki ich przyznawania, w tym m.in. wzrosły marże. „Banki, które zaostrzyły politykę kredytową, uzasadniały to przede wszystkim wyższym popytem na kredyty mieszkaniowe, który odczuły w czwartym kwartale 2013 roku.” – czytamy w informacji NBP.

Według banków, wzrost zainteresowania tymi kredytami był związany ze zmianami prognoz sytuacji na rynku mieszkaniowym oraz oczekiwanym wejściem w życie nowej Rekomendacji S Komisji Nadzoru Finansowego.

Zgodnie z wytycznymi KNF, od stycznia 2014 r. wkład własny przy zakupie nieruchomości na kredyt wynosi co najmniej 5 proc.; rok później będzie to co najmniej 10 proc., w 2016 r. – 15 proc., a od 2017 r. – 20 proc. Wysokość wkładu własnego zależy też od dodatkowego zabezpieczenia kredytu. Nie można go brać na dłużej niż 35 lat.

Według NBP, „zastosowanie maksymalnego limitu wysokości wskaźnika LtV może spowodować zaostrzenie polityki kredytowej w pierwszym kwartale 2014 roku”. Wskaźnik LTV określa, w jakim stopniu zakup nieruchomości jest finansowany kredytem hipotecznym. 100 proc. LTV oznacza, że zakup lokalu jest finansowany w całości z kredytu. Jeżeli bank ustali go na poziomie 80 proc., to będzie wymagał od kredytobiorcy wkładu własnego w wysokości 20 proc. wartości mieszkania.

Więcej możliwości dla sektora MSP
Jak poinformował bank centralny, w czwartym kwartale 2013 r. banki zmieniły warunki udzielania kredytów dla małych i średnich przedsiębiorstw (MSP). W tym czasie nie zmieniły się kryteria dla dużych firm. „Złagodzenie polityki kredytowej wobec MSP było najsilniejsze od __pierwszego kwartału 2011 r.” – podkreślono. Według NBP sprzyjała temu poprawa oczekiwań banków co do przyszłej sytuacji gospodarczej.

W porównaniu z poprzednimi kwartałami – w opinii NBP – istotnie zmniejszyła się liczba branż wskazywanych jako ryzykowne. _„Banki odczuły niewielki wzrost popytu na kredyty ze strony przedsiębiorstw, m.in. z tytułu wzrostu zapotrzebowania na finansowanie środków trwałych i inwestycji” _– ocenił NBP.

W pierwszym kwartale 2014 r. banki przewidują dalsze złagodzenie kryteriów udzielania kredytów dla małych i średnich firm oraz oczekują znacznie wyższego popytu na wszystkie kredyty dla przedsiębiorstw. Banki oczekują także dalszego wzrostu zainteresowania kredytami mieszkaniowymi w związku z wejściem w życie od początku tego roku rządowego programu „Mieszkanie dla Młodych”.

Napisz do autora:
[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski