Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowskimi śladami żołnierzy wyklętych

Piotr Subik
Historia. Ponad 100 młodych ludzi weźmie jutro udział w grze miejskiej „Krakowscy Wyklęci”. Dzięki niej będą mogli poznać historię członków podziemia antykomunistycznego, działających w latach 1945–56 w Krakowie.

Gracze wcielą się w role żołnierzy podziemia i poznają miejsca związane m.in. z kapelanem Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców ks. Władysławem Gurgaczem, ostatnim komendantem Okręgu Kraków Armii Krajowej pułkownikiem Przemysławem Nakonieczni­kof­fem-Klukow­skim oraz żołnierzem AK i Narodowych Sił Zbrojnych Józefem Miką.

Dowiedzą się też m.in., że na pl. Inwalidów (w owych czasach pl. Wolności) mieściła się siedziba Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, natomiast wyroki śmierci na żołnierzach wyklętych wykonywano w obecnym areszcie śledczym przy ul. Montelupich.

– Nawet jeśli młodzież, która zgłosiła się do gry, jeszcze nie zna historii podziemia antykomunistycznego, to na pewno się nią interesują – mówi Dawid Golik, historyk z Oddziału IPN w Krakowie.

Kilkugodzinna gra miejska zakończy się w Fabryce Emalii Oskara Schindlera, gdzie do początku sierpnia oglądać będzie można wystawę „Krakowscy Wyklęci”. Pokazano na niej m.in. archiwalne fotografie i dokumenty dotyczące bohaterów podziemia antykomunistycznego.

Organizatorami gry „Krakowscy Wyklęci” są Instytut Pamięci Narodowej i Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski