Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowskie widoki z góry. Szczyty Tatr zobaczysz 20 razy w roku

Małgorzata Mrowiec
Przy dobrej widoczności tak prezentują się Tatry oglądane z Wawelu
Przy dobrej widoczności tak prezentują się Tatry oglądane z Wawelu FOT. ANNA KACZMARZ
Atrakcje. Właśnie wyrosła nowa wieża widokowa miasta – dzwonnica w Centrum Jana Pawła II. Na wiosnę do odremontowanego wnętrza zaprosi hejnalica – jedna z wież kościoła Mariackiego. A kolejne spojrzenie na Kraków mamy szansę zyskać z wieży bazyliki Bożego Ciała.

– Widok jest cudowny mimo mgły. Wszystkim polecam przyjechać – mówi Asia Zjadewicz ze Stargardu Szczecińskiego, która trzy dni spędza w Krakowie. Właśnie wraz z narzeczonym opuszcza wieżę w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiew­nikach. Oczarowana widokiem z góry.

Wieże, tarasy, kopce czy unoszący się na wysokość do 150 metrów balon, które pozwalają spojrzeć na Kraków z lotu ptaka, to wyjątkowe atrakcje turystyczne. Ich lista właśnie się wydłuża.

Kraków i góry

Goście ze Stargardu wybrali się na wieżę w Łagiewnikach, która ma 76 metrów wysokości, a galerię na wysokości 42 m. Wchodzi się tam po 240 schodach lub wyjeżdża jedną z dwóch wind.

Dostępna jest przez cały rok (do końca lutego do godz. 15.45, od marca do godz. 18, a w wakacje nawet do 21), za wolny datek. Zobaczyć stamtąd można Kraków, ale też, przy dobrej widoczności, Tatry, Beskidy, Gorce. Jak podlicza opiekun wieży, dwadzieścia razy w roku widać z niej wszystkie szczyty Tatr. Ostatnio można je było oglądać półtora tygodnia temu.

Strona internetowa łagiew­nickiego sanktuarium zachwala, że to najwyższy punkt w Krakowie, z którego można zobaczyć Tatry. Ale ta informacja już traci aktualność: właśnie została wzniesiona nowa wieża z punktem widokowym, w pobliskim Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”. W niej przeszklony taras widokowy jest kilka metrów wyżej (na 47,5 m). Pierwsi odwiedzający będą mogli podziwiać z niej Kraków, góry i np. klasztor Kamedułów na Bielanach już wiosną tego roku.

Wieże w centrum

Dachy Krakowa można oglądać z wież w ścisłym centrum. Na Wieżę Ratuszową na Rynku będziemy mogli wychodzić od kwietnia (do października), by podziwiać panoramę miasta z wysokości około 50 metrów. Na wieży są lunety.

Po dwóch sezonach przerwy – kiedy trwał remont i wstawianie nowej klatki schodowej – znów zaprosi do siebie na górę hejnalica, jedna z wież kościoła Mariackiego. Tej atrakcji zachwalać nie trzeba, wejście na górę daje też okazję spotkania z hejnalistami. Prawdopodobnie będzie można do nich zaglądać od kwietnia.

Nieopodal, przy ul. św. Tomasza 43, w kamienicy Akademii Muzycznej dostępne są widoki z tarasu restauracji na VI piętrze. Panoramę centrum Krakowa oglądać tu można codziennie w okresie, gdy w murach akademii są studenci – a więc z wyjątkiem przerwy feryjnej i wakacyjnej (w ten weekend nie ma tu wstępu, ale już od poniedziałku można się wybrać na widoki).

Tylko kilka razy w roku, ale jednak bywa dostępny nietypowy widok na Rynek – z ostatniego piętra kamienicy „Pod Kruki”, siedziby Międzynarodowego Centrum Kultury. Warto o tym pamiętać i wybrać się, kiedy MCK organizuje dni otwarte – wtedy będzie taka okazja.

Królewskie widoki

Od 1 kwietnia będzie można znów, sezonowo (do końca października) wspinać się po 137 stopniach na najwyższy poziom Baszty Sandomierskiej na Wawelu. Przez okna obronne widać m.in. kopiec Kościuszki, Krzemionki, Łagiewniki, dolinki podkrakowskie.

Na wzgórzu wawelskim stale zaprasza katedralna wieża z dzwonem Zygmunta. Gdy się na nią wespniemy, pokaże nam dachy i wieże Starego Miasta. Do końca marca jest otwarta w godz. 9–16, a od kwietnia do października do godz. 17.

Przez cały rok – z wyjątkiem sytuacji, gdy mocno wieje, pada deszcz, sypie śnieg lub jest zagrożenie burzowe – Kraków jest do oglądania z balonu widokowego. Stacjonuje na bulwarze Wołyńskim, unosi turystów na wysokość do 150 metrów. Można z niego zoba­czyć cały Kraków, od kombinatu w Nowej Hucie po klasztor Kamedułów.

Panorama z Kazimierza

Rozważane jest dodanie Krakowowi kolejnego punktu widokowego: wieży bazyliki Bożego Ciała. Kanonicy Regularni Laterań­scy, pod których opieką jest kościół, są gotowi ją udostępniać, ale wnętrze wymaga przystosowania do zwiedzania.

– To najlepszy w tym rejonie punkt widokowy. Wieża mogłaby być udostępniana na kilka okazji w roku – mówi Stanisław Dziedzic, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta. Wybiera się obejrzeć, w jakim stanie są schody. – Możliwe, że miasto pomogłoby finansowo w dostosowaniu wieży do okazjonalnego zwiedzania – dodaje.

GDZIE NOWE PUNKTY WIDOKOWE?

WIEŻA BAZYLIKI BOŻEGO CIAŁA. Ta wieża kościoła na Kazimierzu mogłaby się stać jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych Krakowa. Wysoka, ma ok. 70 m. Na górę prowadzą kamienne, a potem drewniane schody. Są duże szanse, że jeszcze w tym roku, kilkakrotnie, okazjonalnie, będzie można się na nią wspiąć i podziwiać nowe widoki na Kraków.

OGRODY KRÓLEWSKIE NA WAWELU. Ogrody królewskie przywracane w ostatnich latach u stóp Wawelu mają być dostępne dla odwiedzających od tego roku. Zaproszenie turystów na ścieżki, które będą prowadziły między kwiatami, ziołami i do sadu, będzie też zaproszeniem do oglądania Krakowa (m.in. ul. Grodzkiej, Stradom­skiej) z nowego punktu widokowego.

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski