Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowskie Reminiscencje Teatralne otworzą drzwi do Krainy Szczęścia

Paweł Gzyl
Podczas festiwalu wystąpi ceniona grupa folkowa Klezmafour
Podczas festiwalu wystąpi ceniona grupa folkowa Klezmafour
Teatr. Organizatorzy 41. Krakowskich Reminiscencji Teatralnych postanowili poświęcić tegoroczną edycję festiwalu sztuce inspirowanej kulturą i tradycją Izraela. Bilety już w sprzedaży.

Przez sześć dni października o różnych porach dnia i nocy, w różnych miejscach Krakowa, będziemy mieli okazję uczestniczyć w kilkudziesięciu wydarzeniach. M.in. w spektaklach teatralnych, performansach, koncertach, wystawach, pokazach filmowych, warsztatach i wykładach. Punktem wyjścia do podjęcia tematu na festiwalu będzie twórczość izraelskiego dramaturga - Hanocha Levina.

- Bohaterowie jego tekstów reprezentują szeroki wachlarz emocji i postaw społecznych, zazwyczaj każdego dnia toczą bój z przeznaczeniem - nieodłącznym elementem życia każdego z nas. Choć kładzie im ono kłody pod nogi nie przestają marzyć o krainie szczęścia, do której zmierzają krok po kroku, dzień za dniem, na różne sposoby, w różnym tempie, rytmie - wyjaśnia Ana Nowicka, jedna z dyrektorek festiwalu.

W Krakowie pojawi się grupa ponad stu artystów wywodzących się z różnych krajów i kultur, obywateli świata, którzy różnią się od siebie wiekiem, pochodzeniem czy artystycznym CV. Łączy ich jednak jedno hasło: „Kraina szczęścia”. Co oznacza to w praktyce? W czasie festiwalu zespoły teatralne i artyści z Izraela poprzez sztukę przybliżą nam kulturę tego kraju i skomentują obecną w nim sytuację. Z kolei teatry z Polski pokażą spektakle powstałe na podstawie tekstów Hanocha Levina, które wciąż - siedemnaście lat po jego śmierci - trafnie odnoszą się do ojczyzny dramaturga.

- W ramach tegorocznej edycji festiwalu odbędą się trzy premiery teatralne i specjalny pokaz jednego z najważniejszych polskich teatrów niezależnych. Międzynarodowy charakter festiwalu dopełni występ niemieckiej performerki, izraleskiego lalkarza oraz warsztaty i koncert nowozelandzkiego muzyka, który występował kiedyś nawet na kole podbiegunowym. Całość zaś brzmieć będzie klezmerską nutą w wykonaniu najlepszych w swoich instrumentach muzyków - zapowiada Monika Kufel, druga dyrektorka festiwalu.

Podczas imprezy nie zabraknie też muzyki. Posłuchamy Klezmerskiej Orkiestry Teatru Sejneńskiego, w skład której wchodzi 19 instrumentalistów, łączącej muzykę klez-merską z klimatem bałkańskich orkiestr dętych. Trio Shofar, w skład którego wchodzą tak znani muzycy, jak Mikołaj Trzaska, Macio Moretti i Raphael Rogiński, udowodni zaś, że szuka w swej twórczości wspólnego mianownika dla muzyki chasydzkiej i współczesnego jazzu.

Festiwal zakończy występ zespołu Klezmafour, syntetyzującego klezmerskie brzmienia z echami world music i punkową energią.

W Klubie Festiwalowym w Teatrze Barakah zagrają z kolei didżeje z kolektywów United Soundz i Essencja oraz wystąpią Romantic Fellas, Sam Alty oraz Shai Dayan.

Karnet kosztuje 180 zł, a bilety na pojedyncze spektakle - 20 zł. Można je kupić na stronie internetowej: www. krt-festival.pl. Festiwal odbędzie się od 7 do 12 października.

Premiery na Festiwalu

„Noce Waniliowych Myszy” - odcinek 7,
Spektakl Teatru Barakah, do którego muzykę skomponowała Renata Przemyk.

„Requiem”
Spektakl w reżyserii Macieja Gorczyńskiego, studenta IV roku Wydziału Reżyserii PWST w Warszawie, na podstawie sztuki Hanocha Levina.

„Księżniczka na opak wywrócona” Pedro Calderona
Spektakl dyplomowy studentów krakowskiej PWST.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski