MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krakowskie muzea znów zdradzać będą tajemnice pod osłoną nocy

Łukasz Gazur
Fot. Anna Kaczmarz
Muzea. Przed nami kolejna Noc Muzeów. W tym roku hasłem przewodnim jest „Wymarsz I Kompanii Kadrowej – Oleandry 1914”. Atrakcji nie zabraknie.

Zacznijmy od debiutantów: po raz pierwszy w imprezie udział wezmą Muzeum Spraw Wojskowych mieszczące się w forcie Swoszowice oraz Muzeum PRL-u. Pierwsze z nich zaprasza m.in. na zwiedzanie z przewodnikami ekspozycji poświęconej Polakom walczącym w armiach zaborców w czasie I wojny światowej oraz pokazy oryginalnych dokumentów i zdjęć 20. Pułku Piechoty Ziemi Krakowskiej.

Muzeum PRL-u zaprasza na zwiedzanie mieszczących się w podziemiach kina Światowid schronów (ilość miejsc ograniczona) i na zabawę taneczną przy muzyce z czasów PRL-u.

Niektóre placówki przygotowały program związany z tematem przewodnim tegorocznej Nocy. I tak Muzeum Armii Krajowej, w którym w piątek o godz. 18 odbędzie się inauguracja Nocy Muzeów, przygotowało prezentacje mundurów i ekwipunku żołnierskiego oraz prelekcję na temat 1. Pułku Strzelców Podhalańskich. W Muzeum Historii Fotografii zobaczymy pokaz „A Kadrówka idzie…” oraz wystawę „Przed Wielką Wojną. Życie codzienne w obrazach”.

Sporo będzie się działo w oddziałach Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. W Pałacu Krzysztofory usłyszymy m.in. dyskusję „Wielka wojna 1914–1918. Triumf czy klęska Europy?”. W Kamienicy Hipolitów zobaczymy scenki z życia mieszkańców mieszczańskiego domu krakowskiego, tym razem związane z „wyprawą do wód” (godz. 19, 20.30 i 22). Ogodz. 23 z Domu Zwierzynieckiego wyruszy wycieczka pod hasłem „Latarki w dłoń!”, czyli nocna wyprawa do fortu Kościuszko.

W Muzeum Inżynierii Miejskiej o godz. 22 zaplanowano „Głosy historii”, warsztaty z rozpoznawaniem głosów znanych Polaków w archiwalnych nagraniach. Po raz ostatni widzowie mogą zajrzeć do Cricoteki przy ul. Kanoniczej, miejsca stworzonego przez Tadeusza Kantora (placówka wkrótce wyprowadzi się do nowej siedziby). W Muzeum Narodowym, w Gmachu Głównym, przygotowano instalację „Dźwiękowy Mikroskop”. Hitem tej nocy będzie z pewnością w nowym oddziale placówki – Europeum – pokaz obrazu „Portret weneckiego admirała” Jacopo Tintoretta, który przyjechał z Muzeum Narodowego w Warszawie.

Ciekawostką jest spacer edukacyjny „Gorgonowa i inni. Słynne procesy sądowe przy ul. Senackiej w Krakowie” w Muzeum Archeologicznym, a także zwiedzanie Izby Tradycji Krakowskiego Gazownictwa i spacer po zabytkowym Zespole Gazowni Miejskiej

Wstęp do muzeów będzie bezpłatny. W niektórych sytuacjach jednak konieczna jest rezerwacja miejsc.

Jak co roku dostępna będzie specjalnie wybita na tę okazję pamiątkowa moneta kosztująca symboliczną złotówkę. Zarówno moneta jak i darmowy bilet będą upoważniać do przejazdów komunikacją miejską w piątkową noc, od godz. 18.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski