MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krakowski sąd zgodził sie na ekstradycję zabójcy Czeszki do USA [WIDEO]

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Sąd uznał, że żadna z podstaw do odmowy przekazania Mateusza Z. władzom amerykańskim nie zachodzi. - Przestępstwo nie przedawniło się, poszukiwany nie został jeszcze osądzony - mówiła sędzia

Z. przyznał się do zabójstwa, ale wyjaśnił, że doszło do tego w ramach obrony koniecznej. W związku z tym, sąd polski zwrócił się do USA o przesłanie dowodów w tej sprawie. Po zapoznaniu się z dowodami (przesłuchania świadków, sekcja zwłok, zdjęcia z miejsca zdarzenia) sąd przyjął, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie miało miejsca zachowanie związane jedynie z obroną konieczną. Dowody potwierdzają oskarżenie postawione przez władze amerykańskie

Sąd podkreśli, że bada jedynie możliwość przekazania obywatela polskiego stronie amerykańskiej. Skupia się więc na analizie oceny prawnej dopuszczalności wydanie Polaka. Ostateczną decyzję podejmuje minister sprawiedliwości.

Mateusz Z. Zwrócił się do ministerstwa sprawiedliwości, z prośbą, żeby proces toczył się w Polsce. MS odmówiło.

Tragedia z końca czerwca 2013 r. wstrząsnęła chicagowską Polonią. W upalną noc, w kamienicy w północno-zachodniej części miasta, gdzie mieszka sporo Polonusów, od ciosów Polaka zginęła Sara Krasilova - młoda barmanka pochodząca z Czech. Dzień po śmierci dziewczyny Mateusz poleciał do Krakowa, gdzie dziś mieszka i pracuje jako barman.

W kwietniu 2014 r. Polak został zatrzymany przez małopolską policję współpracującą z FBI i przesłuchany w prokuraturze. Przyznał się do stawianych mu zarzutów, a następnie wyszedł na wolność po wpłaceniu kaucji w wysokości 100 tysięcy złotych, co oburzyło bliskich i znajomych Czeszki w USA.

Polska procedura ekstradycyjna przewiduje, że sprawa z prokuratury kraju obcego trafia do polskich organów ścigania, które następnie kierują wniosek do sądu. Ten, w dwóch instancjach orzeka, czy ekstradycja jest dopuszczalna prawnie. Później trafia do ministra sprawiedliwości, który ma prawo do zmiany decyzji.

Decyzja sądu pierwszej instancji jest nieprawomocna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski