Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowska kultura w 2024 roku. Co nas czeka w najbliższych miesiącach?

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Koncerty, wystawy, spektakle i kinowe hity - zapowiada się ciekawy rok w Krakowie
Koncerty, wystawy, spektakle i kinowe hity - zapowiada się ciekawy rok w Krakowie Szymon Korta
Lenny Kravitz wystąpi w Tauron Arenie, na scenie Teatru Słowackiego "Pan Tadeusz", a na Wawelu zagości Wyspiański. Bunkier Sztuki powróci do swojej siedziby, staną mury Centrum Muzyki, a na czele kilku instytucji pojawią się nowe nazwiska. W krakowskiej kulturze będzie się działo.

W lutym na krakowską mapę kulturalną powróci Bunkier Sztuki i będzie to podwójne nowe otwarcie. Po remoncie galeria znowu zaprosi zwiedzających do swojej siedziby przy placu Szczepańskim – przez ostatnie lata Bunkier Sztuki działał w Pałacu Potockich. Nowym otwarciem dla Bunkra będzie też zmiana na stanowisku dyrektora, od 1 marca instytucją pokieruje Delfina Jałowik, która zastąpi na tym stanowisku Marię Annę Potocką. Bunkier Sztuki powita zwiedzających wystawą „Daj mi wszystko” prezentującą prace podarowane krakowskim muzeom MOCAK i MuFo przez kolekcjonerów Andrzeja i Teresę Starmachów.

Zmiana na stanowisku dyrektorskim szykuje się w tym roku także w Narodowym Starym Teatrze im. Modrzejewskiej. Ministerstwo kultury już zapowiedziało rozpisanie konkursu na dyrektora, kadencja Waldemara Raźniaka, który kieruje obecnie Starym Teatrem, kończy się w sierpniu tego roku.

31 sierpnia to także ostatni dzień obecnej kadencji Krzysztofa Głuchowskiego na stanowisku dyrektora Teatru im. Słowackiego. Nie wiadomo, jeszcze, czy zostanie ona przedłużona, czy organizator teatru rozpisze nowy konkurs. Przypomnijmy, urząd marszałkowski, któremu podlega Teatr Słowackiego ogłosił już konkurs, który miał wyłonić następcę Krzysztofa Głuchowskiego, ale w związku z nieprawidłowościami w jego przebiegu, został unieważniony. Nie udało nam się dowiedzieć, jakie plany ma urząd w związku z tym stanowiskiem.

Nowego dyrektora będzie miało też Krakowskie Forum Kultury, obecnie trwa konkurs, który wyłoni osobę, która pokieruje instytucją.

Do końca roku ma stanąć Centrum Muzyki w Cichym Kąciku, wprawdzie dopiero w stanie surowym, bo pierwszy koncert zapowiadany jest na końcówkę 2025 roku.

2024 rok to również pierwsze poczynania na drodze do Planety Lem. W końcówce ubiegłego roku radni miejscy przyjęli uchwałę ogłaszającą zamiar wydzielenia z Krakowskiego Biura Festiwalowego jednostki, która ma zająć się tworzeniem Centrum Literatury i Języka. To również rok, w którym artyści, którzy dziś mają swoje pracownie w Składzie Solnym mieliby się przenieść do nowej lokalizacji. Wstępnie została zaproponowana dawna kuchnia szpitalna na Wesołej, jednak ta lokalizacja została odrzucona przez kolektyw ze Składu Solnego. Z pewnością w najbliższych miesiącach temat Składu Solnego powróci nie raz.

Gwiazdy w Krakowie

Rozpoczynający się roku zapowiada się ciekawie również na krakowskich scenach, w salach wystawowych i koncertowych.

Lenny Kravitz, Hauser, Hans Zimmer, Tool oraz artyści rodzimej estrady: Sanah czy Taco Hemingway to gwiazdy, które w najbliższych miesiącach ściągną do krakowskiej Tauron Areny tłumy. W tym roku dziesięć lat istnienia obchodzi sama Tauron Arena, z tej okazji zaprosi na koncert „To Kraków tworzy metamorfozy”, którego osią będą utwory Zbigniewa Wodeckiego, Marka Grechuty, Kory Jackowskiej i Andrzeja Zauchy w zupełnie nowych aranżacjach stworzonych przez Miuosha.

W teatrze i na wystawie

Niewątpliwie wydarzeniami teatralnymi będą tegoroczne premiery Teatru im. Słowackiego, świętującego w tym sezonie artystycznym 130-lecie istnienia. Już w styczniu swój nowy spektakl wystawi tu Jan Klata, a będzie to grane w języku starogreckim „Państwo” Platona. Po głośnych „Dziadach” na scenę „Słowaka” w marcu powróci Maja Kleczewska z „Weselem” Wyspiańskiego, a jubileuszowy sezon teatr zamknie inscenizacją „Pana Tadeusza” w reżyserii Wojtka Klemma.

Stary Teatr zapowiedział w 2024 roku m.in. teatralne wersje „Dziejów grzechu” Żeromskiego w reżyserii twórcy młodego pokolenia Wojtka Rodaka oraz „Czarodziejską górę” Manna, którą wystawi tu Waldemar Raźniak.

Wiosną Zamek Królewski na Wawelu obejmie we władanie Stanisław Wyspiański. Od marca do lipca potrwa tu wielowymiarowa wystawa dzieł artysty o tematyce wawelskiej, a pretekstem jest 120-lecie ukazania się dramatu „Akropolis” oraz rozpoczęcie wraz z architektem Władysławem Ekielskim prac nad projektem krakowskiego Akropolis. Jesienią Wawel zaprosi do zwiedzania nowej przestrzeni – w małej baszcie z pięknym widokiem na zakole Wisły zagości opowieść o zapomnianym wawelskim miasteczku. Zwiedzający po raz pierwszy będą mogli zobaczyć panoramę Krakowa ze znajdującego się tam tarasu widokowego.

Zainteresowaniem publiczności cieszy się cykl Muzeum Narodowego w Krakowie „4 x Nowoczesność”, przed końcem roku muzeum zaprosi na czwartą odsłonę dotyczącą okresu po 1989 roku, aż do dziś, uwzględniając prace powstałe w ostatnich latach. Nową odsłonę będzie miała także ekspozycja w Muzeum Wyspiańskiego, pojawią się m.in. prace artysty ze zbiorów prywatnych.

Nowości kinowe

Do kin w tym roku trafią kontynuacje takich hitów sprzed lat jak „Gladiator” czy „Sok z żuka”, kolejny prequel „Władcy Pierścieni” - „Wojna Rohirrimów”, powiązane z trylogią o Planecie Małp zapowiadane jako niezwykle widowiskowe "Królestwo Planety Małp". Na ekrany wróci też lew Simba w disneyowskiej produkcji "Mufasa: Król Lew". Z początkiem roku legendarne japońskie studio Ghibli wypuściło najnowszą animację „Chłopiec i czapla”.

To zaledwie zwiastuny wydarzeń, jakie czekają nas w najbliższych dwunastu miesiącach. Jest na co czekać.

W 2023 jednym z głównych muzycznych wydarzeń w Krakowie był koncert Depeche Mode. W tym roku też odwiedzą Polskę. Kto jeszcze? >>>

Koncerty w Krakowie. Te zagraniczne gwiazdy wystąpią w Polsc...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Krakowska kultura w 2024 roku. Co nas czeka w najbliższych miesiącach? - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski