Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowscy naukowcy z nagrodami

Marcin Warszawski
Krakowskie konsorcjum naukowe ma otrzymać środki na badania
Krakowskie konsorcjum naukowe ma otrzymać środki na badania FOT. TOMASZ HOŁOD
Nauka. Jagiellońskie Konsorcjum Naukowo-Biznesowe otrzymało prestiżowy status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego. Tym samym krakowska placówka dołączyła do grona 10 najbardziej elitarnych jednostek badawczych w całym kraju.

Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ośrodki wyróżnione prestiżowym statusem KNOW (Krajowy Naukowy Ośrodek Wiodący) otrzymają nawet do 50 mln złotych na dalszy rozwój i badania.

Konsorcjum, w skład którego wchodzi Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ oraz ściśle powiązana z uczelnią, uniwersytecka spółka Jagiellońskie Centrum Innowacji otrzymało zaszczytny tytuł w dziedzinie nauk przyrodniczych i tym samym dołączyło do grona dziesięciu elitarnych ośrodków naukowych w Polsce, wyróżnionych do tej pory w konkursie.

– Jestem dumny, że nasz wydział dołączył do grona Krajowych Naukowych Ośro­dków Wiodących. To kolejny dowód, że Uniwersytet Jagielloński ze swoim potencjałem badawczym plasuje się w ścisłej czołówce polskich jednostek naukowych – mówi prof. Wojciech Froncisz, dziekan Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ. Przyznał jednocześnie, że prestiżowy tytuł to również wyzwanie.

– Mogę zagwarantować, że będziemy robić wszystko, żeby naszym naukowcom zapewnić jeszcze lepsze warunki pracy, które, mam nadzieję, przyczynią się do przełomowych odkryć w dziedzinie nauk przyrodniczych – zapewnia prof. Froncisz.

Środki pozyskane przez Jagiellońskie Konsorcjum Naukowo-Biznesowe zostaną przeznaczone m.in. na rozwój badań interdyscyplinarnych z zakresu biochemii, biofizyki oraz biologii molekularnej i komórkowej, pro­­mo­wanie działań prowadzących do wdrożenia wyników badań w przemyśle i medycynie oraz rekrutację i kształcenie kadry naukowej, w tym działania promujące zaangażowanie naukowców w projekty badawcze, takie jak dodatki motywacyjne i wsparcie granto­we.

Co ciekawe Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii jest jednym z najmłodszych wydziałów Uniwersytetu Jagiellońskiego – powstał w 2002 roku. W jego strukturach istnieje 14 zakładów i 2 pracownie, zatrudnionych jest 190 osób, w tym około 100 pracowników naukowych. Jego wykładowcy prowadzą badania z zakresu wybranych problemów bio­­che­micznych, biofizycznych oraz biotech­nolo­gicznych w obrębie mikrobiologii, immunologii, wirusologii, biologii komórki czy też fizjologii roślin.

Uniwersytet Jagielloński już po raz drugi otrzymał prestiżowe wyróżnienie w konkursie organizowanym przez MNiSW. Poprzednim razem status KNOW otrzymało Konsorcjum Naukowe Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum i Instytutu Farmakologii PAN oraz Konsorcjum Naukowe im. Mariana Smo­luchowskiego „Materia-Energia-Przyszłość”.

Napisz do autora:
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski