Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. W Muzeum KL Plaszow powstanie "cywilizowane miejsce pamięci"

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Teren obozu, z uwagi na to, że były tu cmentarze, masowe egzekucje jest miejscem szczególnym, miejscem świętym, można powiedzieć, chcemy jak najmniej ingerować – zaznaczył Piotr Gliński,
Teren obozu, z uwagi na to, że były tu cmentarze, masowe egzekucje jest miejscem szczególnym, miejscem świętym, można powiedzieć, chcemy jak najmniej ingerować – zaznaczył Piotr Gliński, Andrzej Banas
- Chcemy zorganizować tutaj cywilizowane miejsce pamięci - powiedział wicepremier Piotr Gliński w środę, podczas wizyty na terenie Muzeum - Miejsca Pamięci KL Plaszow. Koszt powstania przestrzeni upamiętniająco-edukacyjnych to ok. 50 mln zł. Przedsięwzięcie sfinansują ministerstwo i miasto.

FLESZ - Najdłuższy tunel w Polsce gotowy

od 16 lat

- KL Plaszów to jedno z ostatnich tego typu miejsc, które nie zostało jeszcze w sposób właściwy zaopiekowane przez polskie państwo - mówił minister Piotr Gliński podczas wizyty na terenie Muzeum - Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942 – 1945). - Chcemy zorganizować tutaj cywilizowane miejsce pamięci, muzeum, które będzie w jeszcze lepszy sposób przypominało i edukowało o tym, co się w tym miejscu działo w czasie II wojny światowej - dodał Gliński.

Projekt dotyczący upamiętnienia KL Plaszow zakłada pozostawienie terenu dawnego obozu w możliwie niezmienionym i autentycznym stanie, umieszczenie tablic informacyjnych i oznaczeń ważnych miejsc. Natomiast obok, przy ul. Kamieńskiego miałby powstać nowy budynek muzealny tzw. memoriał, a także parking dla kilku autobusów i park. Plan zakłada także wyremontowanie Szarego Domu, budynku należącego przed wojną do Towarzystwa Pogrzebowego Chewra Kadisza, który w czasie okupacji został zamieniony na siedzibę SS i włączony do terenu obozu, będzie się w nim mieściła część administracyjna muzeum.

- Teren obozu, z uwagi na to, że były tu cmentarze, masowe egzekucje jest miejscem szczególnym, miejscem świętym - można powiedzieć - chcemy jak najmniej ingerować - zaznaczył Piotr Gliński, dodając, że teren zostanie uporządkowany jedynie w znaczeniu muzealniczym, przy zachowaniu atmosfery miejsca. - Ten teren robi wrażenie, z jednej strony przypomina inne tego typu miejsca, z drugiej przypomina np. nieistniejące wsie łemkowskie, po których zostały drzewa owocowe i inne niż naturalne ukształtowanie terenu.

Przyszłe muzeum powstanie na gruntach należących do Gminy Miejskiej Kraków, Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie oraz Skarbu Państwa na obszarze ok. 40 hektarów, który od 2002 r. jest wpisany do rejestru zabytków prowadzonego przez Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Zgodnie z aktualną koncepcją teren Muzeum - Miejsca Pamięci KL Plaszow pozostałby częściowo otwarty, a zadaniem muzeum będzie dbanie o to, by zachowywane tu były zasady życia społecznego.

- Jeśli chodzi o konkretne rozwiązania, to nie ma jeszcze decyzji co do wszystkich. Tu jest potrzebna mądra koncepcja, ponieważ miejsce jest szczególne - zaznaczył minister Gliński.

Koszt przedsięwzięcia szacowany jest na ok. 50 mln zł. W podpisanym w czerwcu ubiegłego roku liście intencyjnym, ministerstwo i miasto zobowiązały się do końca 2025 roku przeznaczyć na realizację inwestycji po połowie tej kwoty.

Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Plaszow został założony w październiku 1942 r. Początkowo funkcjonował jako obóz pracy (Zwangsarbeitslager) i był przeznaczony dla ok. 4 tys. więźniów – Żydów ze zlikwidowanego w marcu 1943 r. krakowskiego getta. Wówczas obóz zajmował 12 ha gruntów dawnych cmentarzy żydowskich gmin krakowskiej i podgórskiej. W latach 1943–1944 osadzono tu Żydów z likwidowanych gett w Bochni, Tarnowie, Wieliczce, Rzeszowie, Przemyślu oraz z obozu w Szebniach. W lipcu 1943 r. Niemcy utworzyli obóz pracy wychowawczej dla Polaków. Przetrzymywano w nim mieszkańców Krakowa oraz ofiary pacyfikacji podkrakowskich miejscowości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. W Muzeum KL Plaszow powstanie "cywilizowane miejsce pamięci" - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski