Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Prawie na zimę, ale jednak. Do końca roku kolejne ścieżki rowerowe będą gotowe

OPRAC.:
Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Ścieżka rowerowa przecina Most Wandy i prowadzi w kierunku zbliżenia ul. Łutnia do wału Wisły. Przed Mostem Wandy wprowadzone zostało oznakowanie zarówno poziome jak i pionowe informujące o konieczności zatrzymania się.
Ścieżka rowerowa przecina Most Wandy i prowadzi w kierunku zbliżenia ul. Łutnia do wału Wisły. Przed Mostem Wandy wprowadzone zostało oznakowanie zarówno poziome jak i pionowe informujące o konieczności zatrzymania się. ZZM
W tym roku do użytku oddane zostaną kolejne ścieżki rowerowe w Krakowie. Ponad 14 km nowych tras to zadanie realizowane w ramach porozumienia z Wodami Polskimi, które rozbudowują wały przeciwpowodziowe nad Wisłą. Zadanie zostało dofinansowane z budżetu państwa w kwocie blisko 8 mln zł. Ścieżki już są prawie gotowe, pojawia się oznakowanie, a pogoda ciągle sprzyja.

W ramach rozbudowy wałów przeciwpowodziowych wykonane zostały ścieżki o nawierzchni bitumicznej na odcinku o długości 14,6 km na następujących odcinkach:

  • wał lewy rzeki Wisły od. ul. Klasztornej do lasku Mogilskiego
  • wał prawy rzeki Wisły – cofkowy rzeki Dłubni od ujścia do rzeki Wisły od ul. Podbipięty do ul. Ptaszyckiego (w rejonie skrzyżowania z ul. Zakarnie)
  • wał lewy rzeki Wisły – cofkowy rzeki Dłubni pomiędzy ul. Na Niwach a ul. Podbagnie
  • wał lewy rzeki Wisły od ul. Popielnik do ul. Kąkolowej
  • wał prawy rzeki Wisły od ul. Na Zakolu Wisły do zbliżenia ul. Łutnia do wału Wisły (do granicy administracyjnej Gminy Miejskiej Kraków z gminą Wieliczka).

Zrealizowane ścieżki to infrastruktura rekreacyjna dedykowana zarówno rowerzystom jak i pieszym, a o zasadach poruszania się na określonych odcinkach informują stosowne oznakowanie. Należy również pamiętać, że wały to urządzenia przeciwpowodziowe, których głównym celem jest ochrona pobliskich terenów, dlatego na wykonanych ścieżkach dozwolone jest poruszanie się samochodów służb technicznych.

W chwili obecnej pojawiło się już stosowne oznakowanie poziome oraz pionowe wykonanych ścieżek. Pionowe znaki informacyjne w dużej mierze są jeszcze zasłonięte z uwagi na konieczność uzyskania przez Wody Polskie pozwolenia na użytkowania wału.

Oznakowanie ścieżek wykonane zostało zgodnie z zatwierdzonym przez Zarząd Dróg Miasta Krakowa oraz Miejskiego Inżyniera Ruchu projektem stałej organizacji ruchu w tym rejonie.

Na koronie modernizowanych wałów Wisły na odcinku od ul. Na Zakolu Wisły do granicy administracyjnej Gminy Miejskiej Kraków z Gminą Wieliczka wprowadzona zostaje organizacja ruchu uwzględniająca potrzeby przyszłych użytkowników realizowanej infrastruktury.

Odcinki wałów pomiędzy ul. Zakole Wisły a Mostem Nowohuckim oraz pomiędzy Mostem Nowohuckim a ul. Golikówka za fortem „Lasówka” zostaną oznakowane znakami zakazu ruchu z tabliczką „nie dotyczy rowerów”. Wskazane oznakowanie nie będzie nadawało priorytetu rowerzystom mając m.in. na względzie prognozowany większy udział ruchu pieszego związany bliskością domostw i pełnieniem tym samym przez to miejsce różnorodnych funkcji rekreacyjnych.

Od zjazdu wałowego zlokalizowanego za Fortem "Lasówka" do granic Krakowa wprowadzone zostanie oznakowanie drogi dla rowerów zarówno w formie znaków poziomych jak i pionowych. Wskazany fragment stanowi ciąg wpisujący się w istotne trasy rowerowe, w tym w części w Wiślaną Trasę Rowerową, powiązany z obu stron bądź z infrastrukturą rowerową bądź drogami dojazdowymi, na którym dominującymi użytkownikami ruchu będą rowerzyści. Należy jednak pokreślić, że ruch pieszy na tym fragmencie będzie w dalszym ciągu dopuszczony z zachowaniem ostrożności i koniecznością poruszania się krawędzią ścieżki. Wprowadzone zmiany uwzględniają potrzeby obu grup w ramach kompromisu i pozwolą na bezpieczniejsze korzystanie z modernizowanych wałów Wisły.

Czy Unia Europejska stanie się jednolitym państwem?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Prawie na zimę, ale jednak. Do końca roku kolejne ścieżki rowerowe będą gotowe - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski