Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Ogród morski powrócił do akademika „Piast”

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Trwa jeszcze zabezpieczanie dekoracji przed wilgocią i zabrudzeniami
Trwa jeszcze zabezpieczanie dekoracji przed wilgocią i zabrudzeniami Andrzej Banaś
Zdewastowana rok temu mozaika została teraz zrekonstruowana. Podczas prac natrafiono na liścik zaświadczający m.in., że pochodzi ona z „roku 1964 ery atomowej”

Właśnie zakończyły się prace nad rekonstrukcją cennej mozaikowej dekoracji w stołówce Domu Studenckiego „Piast”. Przed rokiem zniszczyli ją robotnicy prowadzący remont w tym akademiku UJ. Teraz betonowe tło kompozycji zostało w dużej części uzupełnione, a fragmenty, które się zachowały, odtłuszczone i odczyszczone. Na podstawie archiwalnych fotografii zrekonstruowano brakujące fragmenty ceramicznej kompozycji. Mozaika powstała w 1964 r., według projektu Romana Husarskiego.

- Dołożono wszelkich starań, żeby uszkodzenia zostały odpowiednio zlikwidowane - ocenia historyk sztuki dr Andrzej Siwek, konsultant prac, nadzorujący je z ramienia UJ. - A było dużo technicznych problemów, ponieważ ta ściana wcześniej zamakała i właściwie cała dekoracja była odspojona. Poszczególne elementy trzeba było bardzo umiejętnie przytwierdzać do podłoża, żeby nie przepadło to, co jeszcze zostało na ścianie.

Uzupełnianie mozaiki poprzedził remont, dzięki któremu ściana nie będzie już zalewana.

Rekonstrukcją dzieła z lat 60. zajęła się pracownia architektoniczno-rzeźbiarska, którą prowadzi Jacek Węcławowicz wraz z żoną Joanną Januszkiewicz-Węcławowicz. - Z archiwalnych zdjęć, jak też fotografii reliktów, które pozostały, zrobiliśmy mapę kompozycji i według niej uzupełniliśmy dekorację - opowiadają.

Do uzupełnienia było kilkanaście metrów kw. z dekoracji, która zajmuje 80 mkw.

Zamiast korzystać z dostępnych na rynku szkliw, pracownia stworzyła własne mieszanki, by jak najwierniej odtworzyć pierwotną kolorystykę. Użyto technologii podobnej do tej stosowanej w latach 60.

Plac Wszystkich Świętych

Lata 90. w Krakowie. Pamiętasz jak wyglądało miasto? [ZDJĘCI...

Gdy prowadzono prace przy tle kompozycji, nagle wypadła ze ściany fiolka po lekarstwach z liścikiem. Napisany na maszynie na pasku papieru, zaczyna się od słów: „Mozaika IX, przedstawiająca ogród morski, wykonana w okresie 23.III - 21.IV roku 1964 ery atomowej”. Jest też informacja, że projektował ją i kierował pracami Roman Hussarski, wykonywali: Barbara Sokalska, Jacek Sokalski i Bohdan Kotarba. „Pomagał Karol Franaszek. Szkliwa na kamionce i stopy barwne wykonała Helena Hussarska” - zapisano. Znalezisko po udokumentowaniu trafiło na swoje miejsce.

Robotnicy przed rokiem rozbili tu jeszcze abstrakcyjną rzeźbę. - Uległa całkowitej destrukcji, a ponieważ było to dzieło artystyczne objęte prawami autorskimi, jej odtworzenie nie było możliwe - informuje Adam Koprowski z biura prasowego UJ.

Po dewastacji w „Piaście” opracowywana jest dokumentacja fotograficzno-opisowa cennych obiektów UJ. Powinna być gotowa do końca roku.

WIDEO: Malują pokoje i ubarwiają życie krakowianom

Źródło: dziennikpolski24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski