Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Niepokojące spadki poziomu wody w rejonie stopnia Przewóz. W Wiśle giną ryby

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Stopień wodny Przewóz
Stopień wodny Przewóz Paweł Chodkiewicz
Po interwencji strażnika rzek Pawła Chodkiewicza, Wody Polskie zajęły się sprawą niepokojących spadków poziomu wody w rejonie stopnia Przewóz w Krakowie. W efekcie tych zdarzeń w Wiśle dochodzi do śnięcia wielu ryb. Urzędnicy wskazują, że cała sprawa ma związek z pracą elektrowni wodnej.

O niepokojących spadkach poziomu wody w rejonie stopnia Przewóz od dawna alarmował strażnik rzek organizacji ekologicznej WWF Paweł Chodkiewicz. W efekcie tych zdarzeń w Wiśle dochodzi do śnięcia wielu ryb. Padały m.in. sandacze, okonie, bolenie, jazgarze, klenie, jak również kozy złotawe. Te ostatnie są objęte ścisłą ochroną.

Jak relacjonował Chodkiewicz, po gwałtownym spadku wody o 1-2 metry - w ciągu kilku minut - ryby zostają na brzegach rzeki i umierają z uduszenia. - Zlatuje się ptactwo i je wyjada. Po kilkudziesięciu minutach poziom wody nagle się podnosi i zabiera resztki martwych stworzeń - przekazywał nam strażnik rzek. Dodawał, że przez wahania wody w Wiśle niszczone jest również tarło ryb. - Ginie wylęg większości gatunków, występujących w Wiśle - twierdził Chodkiewicz.

Jego zdaniem do spadków poziomu wody dochodzi od wielu lat: niezależnie od pory roku czy ilości opadów deszczu. O sprawie poinformował Wody Polskie, które zajęły się sprawą. Wydały już w tej sprawie komunikat, z którego wynika, że zwierciadło wody w rzece poniżej stopnia wodnego Przewóz pozostaje pod wpływem elektrowni wodnej. "Krótkotrwałe wahania stanu wody w korycie wynikają z przyjętego harmonogramu jej pracy" - twierdzą urzędnicy.

Z przekazanych przez Wody Polskie informacji wynika, że spadki poziomu wody negatywnie wpływają na ekosystem rzeki. Sytuacja jest analizowana. "RZGW w Krakowie wdraża doraźne działania, w celu zapobiegnięcia tego typu zdarzeniom" - napisano w komunikacie. Pierwsze kroki już zostały podjęte.

"Wprowadzono zmiany kadrowe na stopniu wodnym Przewóz, usprawniające czas reakcji na działania elektrowni wodnej. Po drugie, w trybie pilnym, zostanie zlecona ekspertyza w zakresie znalezienia dodatkowych rozwiązań problemu. Ekspertyzę wykonają środowiska naukowe" - przekazały Wody Polskie. Na podstawie dokumentu zostaną podjęte działania, które mają dostosować pracę stopnia wodnego do "bieżącej sytuacji hydrologicznej Wisły".

Urzędnicy pracują również nad rozwiązaniami na przyszłość. "RZGW w Krakowie realizuje prace, polegające na modernizacji systemów sterowania obiektami hydrotechnicznymi, w tym m.in. SW Przewóz. Modernizacja w przypadku tego obiektu polegać ma na wdrożeniu sterowania półautomatycznego" - napisano w komunikacie. Dzięki niemu mają zostać wyeliminowane "większe wahania poziomu wody". Plan jest taki, żeby system zaczął działać w przyszłym roku.

Tauron Ekoenergia zapewnia, że praca elektrowni, którą zarządza spółka, "ma nieznaczny wpływ na wahanie lustra wody, a wszelkie działania podejmowane są zgodnie z aktualnie obowiązującym pozwoleniem wodnoprawnym". Przedstawiciele Tauronu twierdzą ponadto, że komunikat Wód Polskich jest nieprecyzyjny.

- Na wysokość lustra wody poniżej SW Przewóz wpływ ma wiele czynników, w tym między innymi działania właścicieli innych elektrowni wodnych na stopniach wodnych, zlokalizowanych powyżej SW Przewóz, oraz sytuacja hydrologiczna - przekazał Mariusz Łabuń, dyrektor Departamentu Zarządzania Technicznego Elektrowni Wodnych Tauron Ekoenergia.

Nie kryje zdziwienia stanowiskiem Wód Polskich. Zapewnia, że przedstawiciele Tauronu są w stałym kontakcie z tą instytucją. - Odpowiadamy na pytania, udostępniamy obiekt, jesteśmy otwarci na sugestie usprawnienia/przeorganizowania systemu pracy - zapewnia Łabuń.

Stopień wodny Przewóz znajduje się na granicy dzielnic Nowa Huta i Podgórze. Powstał w latach 1949-1954. Budowa stopnia wodnego związana była z powstaniem Huty im. T. Sendzimira (wówczas im. Lenina), która wymagała dostępu do wody przemysłowej, spiętrzonej przez stopień, a także przybliżenia portu rzecznego dla celów transportowych.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kraków. Niepokojące spadki poziomu wody w rejonie stopnia Przewóz. W Wiśle giną ryby - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski