Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Nielegalny maszt telefonii komórkowej w samym centrum Kazimierza? Miasto alarmuje nadzór budowlany

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Wszystko wskazuje, że stacja telefonii komórkowej zamontowana na zabytkowej kamienicy w sercu krakowskiego Kazimierza jest nielegalne
Wszystko wskazuje, że stacja telefonii komórkowej zamontowana na zabytkowej kamienicy w sercu krakowskiego Kazimierza jest nielegalne fot. Wojciech Matusik
Stacja telefonii komórkowej znajdująca się na budynku przy ul. Józefa 26/Estery 22 na krakowskim Kazimierzu nie ma prawdopodobnie wszystkich wymaganych pozwoleń – wynika z odpowiedzi Urzędu Miasta w Krakowie na interpelację, którą zgłosił w tej sprawie radny Łukasz Wantuch. Jeszcze większe wątpliwości dotyczą legalności montażu ogromnych paneli fotowoltaicznych na budynku sąsiednim, przy Placu Nowym 1. Obie sprawy zostały zgłoszone do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Krakowie.

„Ani dla bazy telefonii, ani paneli fotowoltaicznych nie ma bazie cyfrowej pozwoleń na budowę lub zgłoszenia o zamiarze prowadzenia robót. Wydział Architektury i Urbanistyki UMK powiadomił o sprawie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego" – informuje krakowski magistrat w odpowiedzi na interpelację Łukasza Wantucha.

Urzędnicy zaznaczają ponadto, że oba budynki – przy Placu Nowym 1 współczesny, a przy Józefa/Estery zabytkowy – znajdują się na obszarze Parku Kulturowego Kazimierz ze Stradomiem, który wyznaczono we wrześniu 2022 roku uchwałą Rady Miasta Krakowa, a więc na terenie gdzie obowiązuje zakaz instalowania anten, masztów, oraz innych urządzeń technicznych na dachach budynków oraz elewacjach.

Stacja telefonii bazowej na dachu XIX-wiecznej zabytkowej kamienicy ul. Estery 22/Józefa 26 została uzgodniona w 2001 roku przez Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, jako inwestycja o charakterze czasowym, bez wskazania terminu demontażu. Pierwotna instalacja składała się dziewięciu anten sektorowych oraz dwóch radiolinii, a obecnie, po modernizacjach wykonanych w latach 2011-2023, stacja bazową stanowią trzy anteny sektorowe (które według danych załączonych do informacji o zmianie danych instalacji, nie emitują pola elektromagnetycznego wyższego niż dopuszczalne według rozporządzenia Ministra Zdrowia z grudnia 2019 roku.

- Miejski Konserwator Zabytków w Krakowie nie opiniował, zgodnie z posiadanymi obecnie kompetencjami, modernizacji (przebudowy) stacji po 2017 roku, co potencjalnie pozwoliłoby na wydanie wytycznych odnośnie zmiany formy istniejącej infrastruktury – zaznaczają pracownicy UMK.

Natomiast w przypadku paneli fotowoltaicznych przy Placu Nowym 1 opiniują: „Wskazana instalacja nie została uzgodniona z Miejskim Konserwatorem Zabytków w Krakowie; instalacja w zrealizowanej formie jest nieakceptowalna pod względem konserwatorskim. W tym przypadku urządzenie zamontowano na dachu w sposób silnie eksponowany (..). Rozwiązanie bardzo niekorzystanie oddziałuje na wyraz architektoniczny obiektu a zarazem negatywnie wpływa na odbiór zabytkowej przestrzeni publicznej”.

23 stycznia br. Wydział Architektury i Urbanistyki UMK powiadomił o sytuacji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

- Upoważnieni inspektorzy przeprowadzili niezwłocznie czynności kontrolne w terenie, w obu budynkach, celem ustalenia stanu faktycznego. Aktualnie czynności wyjaśniające w sprawie pozostają w toku – przekazała nam w środę (7 lutego) Małgorzata Boryczko, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Krakowie.

Drożejące mieszkania w Polsce

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski