Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków - mój dom. Oto zwycięzcy naszego konkursu architektonicznego! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
fot. Michał Gąciarz
Nagrody. Za nami kolejna, 10. edycja konkursu. - Pokazała, że architektura w Krakowie wygląda coraz lepiej - mówi wiceprezydent Elżbieta Koterba.

Na uroczystej gali zostali wczoraj ogłoszeni laureaci konkursu „Kraków - mój dom”. Zwycięzcy tegorocznej edycji to:
- wille przy ulicy Czarodziejskiej 14-20,
- biurowiec Krakowskiego Parku Technologicznego (ul. Podole),
- estakada tramwajowa Lipska - Wielicka,
- kompleks Angel Wawel u zbiegu ulic Koletek i Sukienniczej oraz
- Pawilon Józefa Czapskiego przy ul. Piłsudskiego 12.

Przyznane zostały też wyróżnienia: dla salonu BMW M-Cars (ul. Conrada) oraz kamienicy o dwóch fasadach: od pl. Szczepańskiego 6 i ul. Reformackiej 3.

Redakcja „Dziennika Polskiego” organizuje ten konkurs wraz z krakowskim magistratem. Nasza akcja służy docenianiu dobrej najnowszej architektury Krakowa, prezentowaniu obiektów, które można stawiać za wzór. Laureaci zostali wybrani głosami naszych Czytelników i decyzją kapituły konkursu.

Autor: Małgorzata Mrowiec

Konkurs „Kraków - mój dom” ma promować dobre wzorce, chcemy bowiem poprzez niego wpływać na to, że miasto będzie stawało się coraz piękniejsze.

- Te nagrody są szczególnym wyróżnieniem obiektów, które wnoszą do przestrzeni Krakowa nowe wartości - mówił podczas gali rozdania nagród przewodniczący kapituły konkursu prof. Jacek Gyurkovich, dziekan Wydziału Architektury Politechniki. - Wszystkie nagrodzone obiekty spełniają również oczekiwania ze strony społeczeństwa. Myślę, że będą się znakomicie sprawdzać w praktyce.

W kategorii architektury mieszkaniowej zwyciężyły wille przy ul. Czarodziejskiej 14-20. To wysokiej jakości architektura. Miejskie wille są świetnie wpisane w otoczenie, oferują bardzo dobre warunki mieszkaniowe, w tym duży ogród. - Mieszkańcy mają tutaj do dyspozycji dużą otwartą przestrzeń w stosunkowo spokojnym miejscu.

Myślę, że dzisiaj dostępność dużych terenów zielonych w centrum miasta decyduje o tym, że można mówić o dobrym mieszkaniu. Wszyscy tego łakną - taki przepis na budowanie przyjazne mieszkańcom przekazywał nam architekt Jan Kuchta z Bazuka Studio, które było autorem projektu finalnego willi. Jak dodawał, wysoka jakość architektury to również dobre wykonawstwo i droższe materiały. - Ale nadchodzi czas takich właśnie inwestycji. Jesteśmy społeczeństwem, które coraz bardziej się bogaci i coraz więcej osób stać na zakup mieszkań w takich obiektach - uważa architekt.

Gdy chodzi o budynki komercyjne, zwycięzcą został biurowiec Krakowskiego Parku Technologicznego przy ul. Podole, na Kampusie UJ. Doceniony został za odważną, oryginalną architekturę, a szczególnie za wytworzenie wspólnego wielofunkcyjnego wnętrza łączącego wszystkich użytkowników. - To nie jest budynek dla nas jako spółki, tylko dla naszych lokatorów. Pracuje tam 60 firm, 400 osób tworzących cudowne, futurystyczne produkty i usługi. Cieszymy się, że architektura pięknie współgra z tym, co robią na co dzień, co się w tym budynku dzieje - mówił prezes KPT Wojciech Przybylski.

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał salon BMW M-Cars (ul. Conrada), jak zapisano w uzasadnieniu - „wykonany z ekologiczną wrażliwością i świadomym poszanowaniem energii”.

Estakada tramwajowa Lipska - Wielicka jest laureatem w kategorii architektury przestrzeni publicznej. To najdłuższy tego typu obiekt w Polsce. Powstała w ramach projektu rozwoju Krakowskiego Szybkiego Tramwaju. Łączy komunikację miejską z kolejową. Biegnie nią też ścieżka rowerowa i chodnik. Rozwiązanie jest i funkcjonalne, i atrakcyjne wizualnie.

W kategorii architektury użyteczności publicznej zwycięzcą został Pawilon Józefa Czapskiego. - Cieszę się bardzo z tego wyróżnienia. Ale jeszcze ważniejsze jest dla mnie to, że miejsce, które powstało, jest tak żywe. Wielokrotnie byłam w tym obiekcie już po otwarciu. Jest on zawsze pełen ludzi - podkreślała architekt Danuta Fredowicz z pracowni Esal z Sosnowca.

Spośród obiektów zabytkowych, które przeszły rewaloryzację, zwyciężył kompleks Angel Wawel u zbiegu ul. Koletek i Sukienniczej. Jurorzy podkreślili, że to inwestycja, która - dzięki doskonale przeprowadzonej konserwacji obiektu zabytkowego oraz połączeniu ze współczesną architekturą i stworzeniu atrakcyjnego wewnętrznego ogrodu - zmieniła istotny fragment miasta. Za konserwację i nadzór konserwatorski nad całością odpowiadała tutaj firma Bożeny Boby-Dygi - Art Forum.

Również Bożena Boba-Dyga, a także Wojciech Twardowski odpowiadają za prace prowadzone przy kamienicy, której fasady wychodzą na ul. Reformacką 3 i na pl. Szczepański 6. Ich remont konserwatorski został uznany za jeden z najlepszych w ostatnich latach i zdobył wyróżnienie.

- Cieszę się bardzo, że ta nagroda tak znakomicie się rozwija, bo dodaje ducha walki tym, którzy inwestują w Krakowie, aby powstawały obiekty jak najpiękniejsze - mówiła wczoraj wiceprezydent Elżbieta Koterba. - Odczuwam jednak niedosyt związany z ubranistyką, z kwestią przestrzeni towarzyszącej powstającym obiektom. Prezydent apelowała, aby architekci i inwestorzy pamiętali, że każdy obiekt - a szczególnie dotyczy to architektury mieszkaniowej - musi mieć też część przeznaczoną na rekreację mieszkańców. Że projektując, należy wziąć pod uwagę także otoczenie, w jakim będą przebywać.

Z okazji jubileuszowej 10. edycji konkursu przyznano nagrody X-lecia plebiscytu. Otrzymały je: Cricoteka, stadion Cracovii, Browar Lubicz, a nagrodę honorową prof. Witolda Cęckiewicza - Małopolski Ogród Sztuki.

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski