Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Kiedy mogli już głośno mówić o przeszłości... Tablica uczciła rocznicę zjazdu Sybiraków [ZDJĘCIA]

Piotr Subik
Piotr Subik
13 maja w Holu Auli Głównej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej 30-lecie zjazdu założycielskiego odrodzonego Związku Sybiraków w Krakowie. To właśnie w tym miejscu, 44 lata po zakończeniu II wojny światowej zebrało się ok. tysiąc Sybiraków, którzy pierwszy raz mogli powiedzieć głośno o swojej przeszłości.

30 lat temu Sybiracy zgromadzili się w Auli wokół nazw najbardziej znanych miejscowości, do których zostali zesłani: Kołyma, Workuta, Archangielsk, Nowosybirsk, Norylsk, Krasnojarsk, itd. Tak rozpoczęło się na nowo funkcjonowanie Związku Sybiraków - Oddział Kraków. Przez 30 lat krakowski odział Związku Sybiraków dbał o zachowanie pamięci, organizując uroczystości rocznicowe, związane m. in. z datami pierwszych masowych deportacji w głąb ZSRS: 10 luty, 13 kwietnia, czy z Dniem Sybiraka – 17 września. Co ważne, oddział krakowski Związku Sybiraków przez lata wydawał publikacje źródłowe, w tym kilkanaście tomów z serii „Tak było… Sybiracy”.

W dzisiejszych poniedziałkowych udział wzięło kilkudziesięciu Sybiraków, na czele z prezes krakowskiego oddziału Aleksandrą Szemioth. O organizacji spotkania w Auli 30 lat temu opowiedziała jedna z jego organizatorek – Sybiraczka i pracownik naukowy Uniwersytetu Pedagogicznego (wówczas Wyższej Szkoły Pedagogicznej) – prof. Zofia Ciesielska.

Licznie zgromadzonych przywitał rektor Uniwersytetu Pedagogicznego, prof. Kazimierz Karolczak. W imieniu Wojewody Małopolskiego głos zabrała Dyrektor Wydziału Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego, Joanna Florkiewicz – Kamieniarczyk.

List skierowany do zgromadzonych przesłał Prezydent Miasta Krakowa, prof. Jacek Majchrowski. Spotkanie poprowadził dyrektor Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń UP, prof. Hubert Chudzio.

Specjalnie przygotowaną modlitwę odmówił kapelan Sybiraków, ojciec Jerzy Pająk. W uroczystościach uczestniczyli również przedstawiciele władz uczelni, Instytutu Pamięci Narodowej, a także harcerze z Krzęcina.

Spotkaniu towarzyszyło otwarcie wystawy, przygotowanej przez pracowników Centrum Dokumentacji Zsyłek, Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Treść tablicy brzmi następująco:
W AULI UNIWERSYTETU PEDAGOGICZNEGO
13 MAJA 1989 ROKU
ODBYŁ SIĘ ZJAZD ZAŁOŻYCIELSKI
KRAKOWSKIEGO ODDZIAŁU ZWIĄZKU SYBIRAKÓW
W 30. ROCZNICĘ ODRODZENIA ZWIĄZKU W KRAKOWIE
WŁADZE I SPOŁECZNOŚĆ UCZELNI ORAZ SYBIRACY
13 MAJA 2019 ROKU

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski