Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków, Collegium Nowodworskiego. Konferencja „Polski Czerwony Krzyż - 100 lat w służbie Ojczyźnie i ludziom”

Janusz Michalczak
Janusz Michalczak
Inauguracja obchodów Polskiego Czerwonego Krzyża w Krakowie (1939 rok)
Inauguracja obchodów Polskiego Czerwonego Krzyża w Krakowie (1939 rok) Fot. NAC
Polski Czerwony Krzyż ma trudne do przecenienia zasługi w niesieniu pomocy humanitarnej udzielanej w czasach wojny oraz innych kataklizmów. Zasłużona organizacja obchodzi w tym roku 100-lecie działalności. Z tej okazji Małopolski Oddział Okręgowy PCK oraz „Dziennik Polski” - jako patron medialny - zapraszają do udziału w konferencji „Polski Czerwony Krzyż - 100 lat w służbie Ojczyźnie i ludziom”.

WIDEO: Krótki wywiad

Udział w konferencji potwierdziło wielu znakomitych naukowców, ekspertów, pasjonatów historii Polskiego Czerwonego Krzyża z kraju i z zagranicy. Tematyka jest różnorodna, każdy zainteresowany historią, w tym działalnością organizacji humanitarnych powinien w niej uczestniczyć. Sesje naukowe poprowadzą członkowie Komitetu naukowego konferencji: prof. prof. Tomasz Gąsowski, Ryszard Gryglewski, Jerzy Kotowicz i Antoni Olak. Podczas czterech sesji będzie można wysłuchać wielu referatów.

Pani Jolanta Adamska przedstawi niedoceniony do dziś wkład PCK w odkrywanie zbrodni katyńskiej, pracownicy Instytutu Ekspertyz Sądowych oraz IPN pokażą ciąg dalszy walki o prawdę historyczną i uchronienie od zniszczenia materialnych dowodów zbrodni oraz poszerzą kontekst o aspekt konsekwencji, jakie ponieśli ci, którzy „widzieli” i „wiedzieli”. Dr Renata Paliga w pasjonujący sposób opowiadać będzie o początkach krwiodawstwa i transfuzjologii w Polsce oraz o wyjątkowej roli PCK, a także o zasługach Ojca krwiodawstwa w PCK dr. Henryka Gnoińskiego.

Tematem wciąż mało znanym jest zaangażowanie PCK w pomoc dla Węgrów w 1956 roku, co przedstawi ekspert w tej dziedzinie - dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury dr Janos Tischler. Nie zabraknie referatów o siostrach PCK i głównej postaci związanej z Korpusem Sióstr - hrabinie Marii Tarnowskiej. Działalność Polskiego Czerwonego Krzyża w czasie II wojny światowej w kraju, jak również za granicą przybliży m.in dr Waldemar Kowalczyk. Na zakończenie konferencji przewidziany jest referat poświęcony nieruchomościom PCK oraz zastosowanym przez władze ludowe po II wojnie światowej rozwiązaniom prawnym, które pozbawiły organizację gromadzonego przez lata majątku.

Konferencja odbędzie się w Collegium Nowodworskiego ( Aula Nowodworskiego przy ul. Św. Anny 12) pod patronatem wojewody Małopolskiego, Marszałka Województwa Małopolskiego, Prezydenta Miasta Krakowa, Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Prezesa Polskiego Czerwonego Krzyża. Partnerem Głównym konferencji jest Województwo Małopolskie. Wydarzenia towarzyszące: wystawa plenerowa pn. „Polski Czerwony Krzyż – 100 lat w służbie Ojczyźnie i ludziom” oraz pokaz filatelistyczny „Polski Czerwony Krzyż w filatelistyce”.

Program konferencji:
SESJE NAUKOWE
14 listopada 2019

I SESJA godz. 10.00-13.00

Prowadzący sesję: prof. dr hab. Tomasz Gąsowski

dr Waldemar Nikliński – Polski Biały Krzyż, zapomniana historia.
dr Anna Ambrochowicz-Gajownik – Współpraca Polskiego Czerwonego Krzyża z polskimi konsulatami na południu Francji w 1940 roku.
dr hab. Anna Pachowicz – Działalność PCK na terytorium Francji w strefie okupowanej i nieokupowanej w okresie II wojny światowej.
dr Waldemar Kowalczyk – Delegatury Polskiego Czerwonego Krzyża w czasie II wojny światowej za granicą.
mgr Jolanta Adamska – Polski Czerwony Krzyż a Zbrodnia Katyńska.
dr Tomasz Dziedzic – Archiwum doktora Robla.
mgr Paweł Glugla – Aparat bezpieczeństwa wobec pobytu w Katyniu pełnomocnika Zarządu Głównego PCK w Krakowie Stanisława Plapperta.
red. Małgorzata Bilska – dr Józef Bellert i Szpital PCK w obozie w Auschwitz.
przerwa na obiad

II SESJA , godz. 14.00-16.00

Prowadzący sesję: prof. dr hab. Ryszard Gryglewski

dr hab. Aneta Firlej-Buzon – Wśród ruin, wśród zniszczenia, wśród cieni zdziczenia i mordu, w których pogrąża się każda wojna, wyłania się sylwetka Polskiego Czerwonego Krzyża – PCK na rzecz przesiedlanych i osiedlających się na Dolnym Śląsku w świetle druków ulotnych z lat 1945-1948.
mgr Dominika Jarzyńska- Pokojska – Ekshumacje prowadzone przez Polski Czerwony Krzyż po II wojnie światowej na terenie Puszczy Kampinoskiej, umożliwiające odkrycie zbiorowych mogił ofiar niemieckich potajemnych egzekucji z lat 1939-1943. Ich znaczenie dla rozwoju badań nad zbrodnią w Palmirach. Upamiętnienie miejsca straceń – powstanie muzeum.
dr n. med. Renata Paliga – Postać Henryka Gnoińskiego
dr Janos Tischler – Polskie społeczeństwo wobec Węgrów po stłumieniu rewolucji węgierskiej 1956 r. Polacy Węgrom – 1956.
15 listopada 2019

III SESJA godz. 10.00-13.00

Prowadzący sesję: prof. dr hab. n. med. Jerzy Kotowicz

dr hab. med. Jerzy Jurkiewicz – Wolontariusze, Lekarze, Siostry PCK.
dr n. med. Renata Paliga – Rola Polskiego Czerwonego Krzyża w rozwoju krwiolecznictwa i krwiodawstwa. Rys historyczny.
mgr piel. Anna Kaczmarczyk – Hrabina Maria Tarnowska pierwsza laureatka Nagrody im. Florence Nightingale.
dr hab. Tadeusz Zych – Z leliwą w PCK. Działalność czerwonokrzyska Marii Tarnowskiej, Marii z Tarnowskich Potockiej i Róży Tarnowskiej.
dr Jarosław Maliniak – „Bo ja mam jedno serce – czerwonokrzyskie” – Hieronim Bartoszewski (1912-1993): szkic biograficzny.
Helena Matoga, Wiceprezes Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych Polskich – Polskie laureatki Medalu im. Florence Nightingale.
przerwa na obiad

IV SESJA , godz. 14.00-16.00

Prowadzący sesję: prof. dr hab. Antoni Olak

dr Wojciech Paduchowski – Pod czujnym okiem policji politycznej – dr płk. Mieczysław Henoch pracownik PCK w Krakowie.
mgr Dominik Ziejka – Nieruchomości PCK utracone po II wojnie światowej.
dr Łucja Marianna Cichocka – Współpraca Polskiego Czerwonego Krzyża z instytucjonalnym systemem oświatowym w latach 1945-1999

Komitet naukowy Konferencji:
prof. dr hab. Tomasz Gąsowski – Przewodniczący Komitetu
prof. dr hab. Ryszard Gryglewski
prof. dr hab. n. med Jerzy Kotowicz
prof. dr hab. Antoni Olak

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski