Kowalczyk już z Kryształową Kulą!

Justyna Kowalczyk (z lewej) przegrała w sobotę w biegu na 10 km klasykiem tylko z Marit Bjoergen (w środku). Trzecie miejsce zajęła Aino Kaisa Saarinen (z prawej). FOT. PAP/EPA
Zawody o PŚ w Drammen były ostatnimi przed rozpoczynającymi się w środę mistrzostwami świata w Oslo. Były to zawody udane i pechowe dla Justyny Kowalczyk, w sobotę była druga za Marit Bjoergen w biegu na 10 km, w niedzielę złamała kijek w ćwierćfinale.

BIEGI NARCIARSKIE. W sobotę Polka druga w biegu na 10 km, w niedzielę w sprincie złamała kijek i odpadła w ćwierćfinale

Dzięki punktom wywalczonym w sobotę Kowalczyk zagwarantowała sobie już Kryształową Kulę za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej. Polka ma 592 punktów przewagi nad Bjoergen, a do końca sezonu do zdobycia zostało 550 punktów. Trofeum Kowalczyk odbierze po finale w Falun. To jej trzecie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej.

W biegu na 10 km klasykiem w walce o podium liczyły się tylko trzy zawodniczki Marit Bjoergen, Aino Kaisa Saarinen i Justyna Kowalczyk. Od pierwszych metrów bardzo ostre tempo podyktowała Bjoergen, Kowalczyk zaczęła ostrożnie, po pierwszym kilometrze traciła do Norweżki 8 s. Na kolejnych pomiarach czasu prowadziła Bjoergen, na półmetku jej przewaga nad Kowalczyk wzrosła do 12,3 s. Na mecie Norweżka wygrała z Polką o 17,3 s. Nasza zawodniczka zacięcie rywalizowała z Saarinen o drugą pozycję i pokonała rywalkę o 6,3 s.

- Jestem zadowolona z występu, szczególnie, że rano w sobotę nie czułam się zbyt dobrze. Cieszę się więc z 2. miejsca, szczególnie że zmniejszyłam dystans do Marit, w Otepaeae też na 10 km przegrałam z nią o ponad 30 s. Większość tych sekund straciłam na pierwszym okrążeniu, drugie było już lepsze - mówiła po biegu Polka, która dzięki drugiemu miejscu wywalczyła także małą Kryształową Kulę w biegach długodystansowych.

A dla Bjoergen było to już 44. zwycięstwo pucharowe, w klasyfikacji wszech czasów ustępuje tylko Rosjance Jelenie Vaelbe (45 wygranych). - Cudownie jest wygrać zawody PŚ na własnym terenie. Jestem w świetnej formie i już nie mogę się doczekać startu w Oslo - powiedziała Bjoergen.

W niedzielę w sprincie Kowalczyk przeszła pomyślnie kwalifikacje, ale uzyskała dopiero 22. czas. W ćwierćfinale źle wyszła ze startu, potem goniła rywalki, w pewnym momencie doszło do kolizji z Finką Muranen i Polka złamała kijek. Dostała zapasowy, dobiegła do mety jako ostatnia, została sklasyfikowana na 28. pozycji. - Kiedy goniłam rywalki, Finka Muranen przejechała mi nartą po kijku. Nie był to mój dobry dzień, słabiej pobiegłam w kwalifikacji, potem złamałam kijek. Pakuję się i jadę z trenerem do Oslo. Tam będzie inny bieg, inna trasa. Dzisiejsza wpadka powinna podziałać na mnie motywująco - stwierdziła po biegu Kowalczyk. Sensacją było nie tylko odpadnięcie Kowalczyk, w ćwierćfinałach przepadły Słowenka Petra Majdić i Saarinen.

W finale miała wygrać Bjoergen, a jednak była dopiero piąta. Cały czas biegła na trzeciej pozycji, na finiszu nie mogła doścignąć Amerykanki Kikkan Randall i swojej rodaczki Maiken Falli. Jakby tym podłamana, na ostatnich metrach dała się jeszcze wyprzedzić Szwedce Charlotcie Kalli i Włoszce Ariannie Follis. Pewnie wygrała wicemistrzyni świata z Liberca Randall.

WYNIKI

KOBIETY

Bieg 10 km tech. kl.: 1. Bjoergen (Norwegia) 27.31,9; 2. Kowalczyk 17,3; 3. Saarinen (Finlandia) 23,6; 4. Johaug (Norwegia) 1.06,9; 5. Ingemarsdotter (Szwecja) 1.07,2; 6. Longa (Włochy) 1.08,2; 7. Lahteenmaki (Finlandia) 1.11,0; 8. Ishida (Japonia) 1.15,7; 9. Kalla (Szwecja) 1.20,5; 10. Jacobsen (Norwegia) 1.23,0.
Sprint kobiet st. dow.: 1. Randall (USA); 2. Falla (Norwegia) 0,3 s; 3. Kalla 0,6; 4. Follis (Włochy) 0,7; 5. Bjoergen 0,7; 6. Ingemarsdotter (Szwecja) 1,8; 28. Kowalczyk.

Klasyfikacja generalna PŚ: 1. Kowalczyk 1659; 2. Bjoergen 1067; 3. Follis 1025; 4. Longa 928; 5. Majdić 894; 6. Johaug 862.

Klasyfikacja w biegach długodystansowych: 1. Kowalczyk 867; 2. Bjoergen 610; 3. Longa 481; 4. Johaug 480.

MĘŻCZYŹNI

15 km tech. kl.: 1. Rickardsson (Szwecja) 37.19,1; 2. Sundby (Norwegia) 29; 3. Northug (Norwegia) 30; 4. Cologna (Szwajcaria) 33,6; 5. Wołżencew (Rosja) 41,7; 6. Siedow (Rosja) 48,4; 82. Kreczmer 4.58,0.

Sprint mężczyzn st. dow.: 1. Joensson (Szwecja); 2. Harvey (Kanada) 0,6; 3. Nortguh 0,9; 4. Hellner (Szwecja) 1,2; 5. Jylhae (Finlandia) 1,3; 6. Larsson (Szwecja) 2,3; 69. Kreczmer.

Klasyfikacja generalna PŚ: 1. Cologna 1247; 2. Northug 894; 3. Rickardsson 781.