MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koty sprzymierzeńcami mieszkańców Krakowa

Paulina Szymczewska
Kot jest bardziej skuteczny w walce z gryzoniami niż 10 trutek
Kot jest bardziej skuteczny w walce z gryzoniami niż 10 trutek fot. Piotr Kryżanowski
Akcja. Warto zadbać o wolno żyjące koty. Pomagają nam one m.in. w walce z plagą szczurów.

Biegają po piwnicach i kanałach. Kopią nory, przegryzają kable i mury, kanalizacją przedostają się na wyższe kondygnacje budynków. A co gorsza, przenoszą groźne choroby: tyfus, czerwonkę, żółtaczkę, cholerę, grypę.

Szacuje się, że w dużych aglomeracjach na jednego mieszkańca przypada od dwóch do nawet pięciu szczurów. Kraków też ma ten problem. Wprawdzie przepisy obligują właścicieli nieruchomości do przeprowadzania deratyzacji, ale w praktyce bywa z tym różnie. Do 2011 r. gmina organizowała odszczurzanie co roku - wiosną i jesienią, ale zaprzestano tego (regularnie deratyzację przeprowadza się w przejściach podziemnych).

- Naszymi naturalnymi sprzymierzeńcami w walce ze szczurami są koty, dlatego powinniśmy o nie dbać. Inaczej wkrótce będziemy mieć z gryzoniami jeszcze większy problem - zwraca uwagę Małgorzata Jantos, radna miejska.

- Jeden kot jest bardziej skuteczny niż dziesięć trutek. Ponadto jest udowodnione, że tam, gdzie są koty, szczury nie zakładają gniazd, bo czują się niepewnie - mówi Anna Nehring z Fundacji "Zwierzęta Krakowa".

Organizacja ta wraz z Fundacją Nauka i Kultura oraz radną Jantos zorganizowały akcję "3 dni krakowskiego kota". - Chcemy zwrócić uwagę krakowian na problem zaszczurzenia miasta i zachęcać ich do dbania o koty - wyjaśnia radna Jantos. Jak mówi, naszym czworonożnym sprzymierzeńcom nie potrzeba wiele: wystarczy je regularnie dokarmiać, a zimą uchylać im np. okienka piwniczne albo wystawiać specjalne domki.

Organizatorzy akcji przypominają również mieszkańcom o bardzo istotnej kwestii: sterylizacji kotów - zarówno tych domowych, jak i wolno żyjących. - To najbardziej humanitarny i efektywny sposób ograniczenia populacji zwierząt. Jest z korzyścią i dla kotów, i dla ludzi - podkreśla Anna Nehring.

Dawniej miasto co roku dofinansowywało sterylizację bezdomnych kotów, ale trzy lata temu z tego zrezygnowało. Dofinansowanie przywrócono w tym roku - akcję sterylizacji przewidziano na wrzesień i październik. Wielu fachowców uważa jednak, że to za mało. - Problem nie zniknie, jeśli te akcje będą organizowane tylko przez dwa, trzy miesiące w roku. One muszą być prowadzone w sposób ciągły - podkreśla lekarz weterynarii Sławomir Szpeyer.

W ramach akcji "3 dni krakowskiego kota" dziś odbędą się warsztaty budowy domków dla bezdomnych kotów - w godz. 11-17, w Muzeum Inżynierii Miejskiej przy ul. św. Wawrzyńca (wstęp wolny). Domki zostaną potem przekazane mieszkańcom, którzy będą mogli ustawić je na swoich posesjach itd.

Natomiast jutro zaplanowano koncert "Ballada o srebrnym kocie" - o godz. 18 w PWST przy ul. Straszewskiego 22 (bilety - 30 zł; do nabycia w Pawilonie Wyspiańskiego przy placu Wszystkich Świętych i przy ul. św. Jana). Udział w wydarzeniu weźmie wielu artystów. Dochód z koncertu zostanie przeznaczony na program sterylizacji bezdomnych kotów.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski