Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kosmetyczne zmiany sieci szpitali

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
Fot. Przemek Świderski
Ochrona zdrowia. Sejmowa Komisja Zdrowia już na pierwszym posiedzeniu przyjęła ustawę zmieniającą zasady podziału publicznych środków pomiędzy szpitale. Do projektu przygotowanego przez resort zdrowia wprowadzono jedynie dwa nowe rozwiązania.

Kosmetyczne poprawki to efekt wspólnych prac nad ustawą ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła oraz ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina - jedynego, który podczas obrad rządu sprzeciwił się sieci.

W ramach kompromisu do projektu przepisów zmieniających zasady finansowania szpitali wprowadzono dwa nowe rozwiązania. Pierwsze dotyczy sposobu wyliczania ryczałtów, które Narodowy Fundusz Zdrowia będzie wypłacał sieciowym szpitalom. Aby zachęcić placówki do aktywnego leczenia pacjentów, resort zaproponował uzależnienie poziomu ich finansowania od rzeczywistej liczby wykonywanych świadczeń. Jeśli szpital przyjmie mniej chorych, niż zaplanowano, przeznaczony dla niego ryczałt zostanie pomniejszony. W przypadku nadwykonań ma odpowiednio wzrosnąć.

WIDEO: Pytania o przyszłość sieci szpitali

Źródło: Tarnowskie Media sp. z o.o./x-news

W wyniku wspólnych prac zdecydowano również o poszerzeniu listy świadczeń, które po wprowadzeniu nowego systemu nadal będą rozliczane na dotychczasowych zasadach.

W pierwotnej wersji przepisów znalazły się na niej m.in. porody, zabiegi wszczepiania protez stawu biodrowego i kolanowego, kompleksowe świadczenia w kardiologii i ortopedii oraz te wykonywane u pacjentów z nowotworami w ramach pakietu onkologicznego. Po zmianach do wykazu dopisano także zabiegi z zakresu transplantologii i wszczepienia implantów ślimakowych. Oddzielnie będzie finansowana też diagnostyka obrazowa - m.in. badania tomografem komputerowym i rezonansem magnetycznym, na które pacjenci są zmuszeni czekać miesiącami albo opłacać je z własnej kieszeni w komercyjnych placówkach.

Po poprawkach wicepremier Gowin zapewnił, że daje ustawie o sieci zielone światło. Mimo kolejnych zmian w projekcie nowe rozwiązania nadal budzą jednak ogromne kontrowersje.

Podczas posiedzenia Komisji Zdrowia posłowie opozycji podkreślali, że sieć w praktyce doprowadzi do utraty publicznego finansowania przez wiele placówek. Uwagi do projektu ustawy zgłosiło także Biuro Analiz Sejmowych, wskazując m.in., że nie zawiera on oceny rzeczywistych skutków wejścia w życie nowego systemu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski