MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Korowód z wozami, traktorami i rowerami

Magdalena Uchto
Starosta Marian Gamrat odbiera chleb od starostów dożynkowych
Starosta Marian Gamrat odbiera chleb od starostów dożynkowych Ryszrad Nasada
Wydarzenie. Rolnicy z powiatu miechowskiego w tym roku dziękowali za plony w Kozłowie.

Po mszy, przy muzyce kapeli, na traktorach, a nawet na rowerach, korowód dożynkowy przeszedł z kościoła na plac przed szkołą. Tu starostowie Święta Plonów - Marta Oczkowicz z Boczkowic i Kazimierz Wącławski z Bogdanowa przekazali chleb staroście Marianowi Gamratowi i wójtowi Janowi Zbigniewowi Basie. - W tym roku zbiory były dobre - zaznaczał wójt Basa.

Starosta Gamrat podkreśla, że w pozyskaniu obfitych plonów pomogła pogoda. - Zebraliśmy bardzo dobrej jakości nasiona zbóż i rzepaku - podkreślał. Dodał, że nie można wskazać jednej dominującej w powiecie uprawy. - Każda gmina ma swoją specyfikę, bo w Charsznicy będzie to kapusta, a na przykład w Kozłowie - ziemniaki - wylicza starosta Gamrat.

Zdaniem wicepremiera Jarosława Gowina rolnictwo jest jedną z najważniejszych branż polskiej gospodarki. - W Małopolsce, na ziemi miechowskiej, rozwija się wspaniale - dodał. Wójt Jan Zbigniew Basa potwierdził te słowa. Zauważył, że chociażby w gminie Kozłów gospodarstwa są coraz większe.

Jak na dożynki przystało koła gospodyń wiejskich z powiatu miechowskiego serwowały lokalne przysmaki. Były ciasta, wędliny, kiszone ogórki, kanapki z rozmaitymi pastami. A wszystko to, jak zapewniała Danuta Sokół z KGW w Parkoszowicach, smaczne, zdrowe i naturalne.

Nie zabrakło też ciekawych przyśpiewek, szczególnie podczas prezentacji wieńców dożynkowych. Publiczność doskonale bawiła się na koncertach, a uwagę przykuwały dożynkowe dekoracje, które witały przyjeżdżających. - Dożynki to nie tylko podsumowanie roku, podziękowanie za zbiory. To również tradycja przekazywania i dzielenia chleba, która jest w Małopolsce kultywowana - podkreślił Wojciech Kozak, wicemarszałek województwa.

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik zwrócił uwagę, że podczas dożynek najważniejsze jest, by podziękować rolnikom za całoroczną pracę. - Ona jest trudna. Bo, jak wiemy, pogoda jest nieprzewidywalna i nie zawsze gospodarzom uda się zebrać to, na co tak ciężko pracowali. Tu, w tym roku, pogoda była sprzyjająca, więc jest co świętować - podkreślił wojewoda.

W przyszłym roku powiatowe Święto Plonów rolnicy będą obchodzić w gminie Książ Wielki.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 14

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
>>> Zobacz inne odcinki CO TY WIESZ O KRAKOWIE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski