Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronki i stroje regionalne z Kryspinowa w bibliotece w Liszkach

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
Stowarzyszenie Kryspinów na swoje 10-lecie w Bibliotece w Liszkach przygotowało wystawę koronki klockowej oraz zaprezentowało strój krakowski
Stowarzyszenie Kryspinów na swoje 10-lecie w Bibliotece w Liszkach przygotowało wystawę koronki klockowej oraz zaprezentowało strój krakowski Stowarzyszenie Kryspinów
Do piątku 30 czerwca w Gminnej Bibliotece Publicznej w Liszkach można podziwiać koronki misternie wykonane przez panie ze Stowarzyszenia Kryspinów. Tego rękodzieła uczyły się trzy lata temu na warsztatach “Mistrz tradycji”.

Panie zaraziły się pasją koronkarstwa trzy lata temu. Z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdobyły wówczas grant na warsztaty koronkarstwa klockowego w ramach projektu „Mistrz tradycji”.

Fascynacja koronkami

Okazało się, że to rękodzieło tak je zafascynowało, że po zakończeniu grantowych warsztatów, postanowiły regularnie się spotykać raz w tygodniu i zgłębiać wiedzę o ludowych tradycjach.
Spotkania organizują ze swoich składek oraz przy wsparciu lisieckiej gminy.

Chcą doskonalić swój warsztat i tworzyć piękne dzieła w postaci np. serwetek, kołnierzyków, bransoletek, zakładek do książek, ptaków, ozdob świątecznych.

To wspaniałe ich rękodzieło można podziwiać w Gminnej Bibliotece Publicznej w Liszkach. Wystawę połączono z obchodami 10-lecia Stowarzyszenia Kryspinów, kierowanego przez Magdalenę Chyra-Kozińską.

Podczas wernisażu wystawy, o koronkarstwie klockowym opowiadała znana koronkarka Monika Dąbrowa.
Tradycję koronki klockowej do Polski przywiozła królowa Bona. To specyficzny rodzaj rękodzieła powstającego na specjalnych wałkach, które Stowarzyszenia zakupiło w ramach grantowych warsztatów.

Nie tylko koronki, także stroje

Jubileusz Stowarzyszenia był też okazją do zaprezentowania krakowskiego stroju Krakowiaków Zachodnich, o który koronczarki rozszerzyły swoją działalność.
O nim mówiła Magdalena Chyla, członkini Stowarzyszenia, a w opracowanie wzoru stroju zaangażowała się Józefa Wyżga, skarbniczka Stowarzyszenia.

- Jeździłam do muzeów w Krakowie, aby znaleźć oryginalne wzory strojów noszonych w naszym regionie. Nie było ich dużo, ale udało się nam odtworzyć wszystkie elementy – powiedziała nam pani Józefa.

Na bazie tych wzorów, panie same uszyły 15 kompletnych strojów.

Wszystkie członkinie Stowarzyszenia zachęcają do obejrzenia ich wystawy w Bibliotece w Liszkach.
Ich piękne prace umieszczono na 14 tablicach.
Wstawa będzie czynna do piątku 30 czerwca w godzinach pracy Biblioteki.

Jak znaleźć dobrą pracę na wakacje?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski