Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kontrowersyjne kryteria zadecydują o przyjęciu do przedszkola

Anna Kolet-Iciek
Każdego roku do krakowskich przedszkoli nie dostaje się ok. 2 tys. dzieci
Każdego roku do krakowskich przedszkoli nie dostaje się ok. 2 tys. dzieci FOT. SŁAWOMIR KOWALSKI
Edukacja. Rodzice, których dzieci nie dostaną się do placówki, będą mogli zaskarżyć uchwalę Rady Miasta i domagać się odszkodowania.

Kryteria naboru do przedszkoli budzą wątpliwości co do zgodności z prawem, ale nie zostaną uchylone, bo wojewoda nie chce komplikować życia rodzicom. Rekrutacja do przedszkoli rozpocznie się więc zgodnie z planem, czyli 9 marca. Czy rodzice, których dziecko się nie dostanie, będą mogli podważyć jej wynik?

Załóżmy taki scenariusz. Do przedszkola startuje mieszkająca w Krakowie trzyletnia Ola i jej rówieśnik Jaś, również mieszkaniec miasta. Ola ma oboje pracujących rodziców, którzy na dodatek deklarują, że płacą podatki w Krakowie i że będą posyłać córkę do przedszkola położonego najbliżej miejsca zamieszkania na więcej niż 5 godzin dziennie. Udaje im się uzbierać aż 95 punktów.

Mama Jasia nie pracuje, bo opiekuje się synkiem, tata pracuje i mieszka w innym mieście i tam – zgodnie z prawem – odprowadza podatki. Rodzice Jasia ratują się więc punktami za dłuższy pobyt dziecka w przedszkolu i za przedszkole najbliższe miejsca zamieszkania.

To daje im w sumie 6 punktów. Nie mają więc najmniejszych szans dogonić rodziny Oli w walce o miejsce w placówce. Jaś odpada. Problem w tym, że Ola dostała się do przedszkola, bo rodzice skorzystali z kryteriów, które prawnicy wojewody uznali właśnie za „budzące wątpliwości co do zgodności z prawem”.

– Nie mam pewności, czy kryteria te są niezgodne z prawem, uważam jednak, że mają wady, które powinny zostać usunięte przez Radę Miasta. Nie chcemy jednak unieważniać tej uchwały, by nie opóźniać rekrutacji do przedszkoli – zaznacza Mirosław Chrapusta, dyrektor Wydziału Prawnego i Nadzoru w Urzędzie Wojewódzkim.

Punkty za podatki

Prawnicy zakwestionowali trzy z sześciu kryteriów wymyślonych przez prezydenta po konsultacjach z rodzicami i zaakceptowanych przez Radę Miasta w styczniu tego roku.

Najwięcej wątpliwości wzbudziło kryterium: „oboje rodzice odprowadzają podatki w Krakowie”, za które przysługuje aż 51 punktów. Zdaniem Mirosława Chrapusty może to stać w sprzeczności z ustawą oświatową, która mówi, że gminne kryteria naboru do przedszkoli mają uwzględniać potrzeby rodziny i lokalne potrzeby społeczne.

– Jakie potrzeby rodziny spełnia kryterium podatkowe? Tymczasem przysługuje za nie aż 51 punktów, podczas gdy za wszystkie pozostałe można dostać łącznie 48 punktów – mówi Mirosław Chrapusta.

To kryterium jest wadliwe jeszcze z jednego powodu, że punkty przysługują „rodzicom odprowadzającym podatki w gminie Kraków”.

Tymczasem podatek „odprowadzany” jest przede wszystkim przez osoby prowadzące działalność gospodarczą, a w przypadku większości osób zajmuje się tym zakład pracy, w którym są zatrudnieni. – Biorąc pod uwagę ten właśnie zapis, można by unieważnić uchwałę, nie zrobiłem tego jednak, bo intencja jest jasna, chodzi o wszystkich podatników – mówi dyrektor Chrapusta.

Wojewoda zwrócił się do Rady Miasta, by rozważyła zmianę lub przynajmniej doprecyzowanie zapisów uchwały. Jednak radni nie mają sobie w tej kwestii nic do zarzucenia.

– Takie kryterium ustalił prezydent, my zgłaszając poprawkę, zmieniliśmy jedynie punktację – mówi Jakub Kosek, radny PO, który jest autorem tego pomysłu.

– Będę go bronił, bo w ten sposób doceniamy osoby, które płacąc podatki w mieście, przyczyniają się do powstawania nowych miejsc w przedszkolach – dodaje Kosek.

Podobnie argumentuje Bogusław Kośmider, przewodniczący Rady Miasta. – Dodatkowe punkty za podatki przyznaje Warszawa, Poznań czy Gdańsk – mówi przewodniczący.

Punkty za pracę

Są jeszcze dwa kryteria, które kwestionuje wojewoda. Pierwsze przyznaje 38 punktów dziecku, którego „oboje rodzice pracują lub studiują dziennie”. – To ogranicza możliwość dostania się do przedszkola rodzinom, w których tylko jeden rodzic pracuje, a drugi nie może podjąć pracy, bo opiekuje się dzieckiem – mówi Mirosław Chrapusta.

Kolejne wątpliwe kryterium przyznaje 2 punkty rodzicowi, który zadeklaruje, że jego dziecko będzie przebywać w przedszkolu powyżej 5 bezpłatnych godzin dziennie. Zdaniem prawnika wojewody to kryterium może prowadzić do nadużyć w celu uzyskania dodatkowych punktów.

Rada Miasta nie zamierza jednak zmieniać teraz uchwały, bo to spowodowałoby duży bałagan i problemy z przeprowadzeniem rekrutacji, która na dobre rusza już w poniedziałek. Podobne zapewnienia słyszymy z ust Katarzyny Cięciak, wiceprezydent miasta. – Przeanalizujemy argumenty wojewody i weźmiemy je pod uwagę przy tworzeniu projektu uchwały rekrutacyjnej na następny rok – zapowiada Katarzyna Cięciak.

Rekrutacja do powtórki?

Wróćmy jednak do rodziny Jasia. Rodzice chłopca nie widząc swojego nazwiska na liście przyjętych, występują do sądu o unieważnienie uchwały. Każdego roku do krakowskich przedszkoli nie dostaje się ok. 2 tys. dzieci. Czy to oznacza, że możemy spodziewać się lawiny takich wniosków?

– Rodzice mają prawo zaskarżyć taką uchwałę do sądu, dowodząc, że narusza ona ich interes prawny – podkreśla Mirosław Chrapusta.

Czy rekrutację trzeba będzie powtórzyć, gdy sąd podzieli ich argumentację? – To nam raczej nie grozi, ale można wyobrazić sobie taką sytuację, że rodzic, którego dziecko nie dostało się do przedszkola, posyła je do placówki prywatnej, a mając orzeczenie sądu o nieważności uchwały, domaga się od gminy pokrycia różnicy kosztów – mówi Mirosław Chrapusta.

POCZĄTEK REKRUTACJI
W poniedziałek rozpocznie się elektroniczna rekrutacja do samorządowych przedszkoli. W tym roku miasto przygotowało 17 935 miejsc. Powalczy o nie ponad 23 tysiące trzy-, cztero- i pięciolatków. Do tego może dojść nawet
2 tys. sześciolatków z opinią odraczającą obowiązek szkolny.

Elektroniczny serwis rekrutacyjny do placówek samorządowych zostanie uruchomiony 9 marca o godz. 9. Przyjmowanie podań potrwa do 31 marca. Wyniki rekrutacji poznamy 17 kwietnia o godz. 12. 5 maja ruszy rekrutacja uzupełniająca.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski